Броят на жертвите на пожарите в Лос Анджелис нарасна до 13, а още 13 души се водят за изчезнали, предаде "Ен Би Си Нюз", цитирана от БТА. Осем са жертвите на пожара „Ийтън“, пет  - на пожара „Палисейдс“.

Пожарите започнаха във вторник и вчера се разпростряха в зони, които досега бяха пощадени и за които бяха издадени също заповеди за евакуация, предадоха Асошиейтед прес и Франс прес.

Цели участъци от втория по големина град в САЩ са опустошени. Над 12 000 сгради са унищожени, а над 15 000 хектара растителност са изпепелени. Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че Лос Анджелис изглежда сякаш там е имало война с бомбардировки, отбелязва Франс прес.

Въпреки масираната мобилизация на пожарникари напредъкът на пожарите накара властите да издадат заповед за евакуация и по източния фланг на квартала Пасифик Палисейдс. Според Федералната агенция за реакции при бедствия се очаква ветровете, които бяха отслабнали в петък, да се засилят пак.

Причините за пожарите са все още неизвестни, но критики се отправят за подготвеността на града да се справи с такива ситуации и с реакцията на обществените власти.

Шефката на пожарникарите на Лос Анджелис Кристин Кроули изрази недоволство от постоянната липса на служители, ресурси и финансиране, което беше разтълкувано като критика, насочена към местните власти.

А кметицата на мегаполиса Карън Бас омаловажи напрежението и увери, че политиците, службите за спешни действия и силите на реда действат в синхрон.

Заради риска от плячкосване на засегнатите от пожарите и евакуираните зони беше въведен полицейски час между 18 ч. и 6 ч. местно време, като мярката е в сила за Пасифик Палисейдс и Алтадена.

Губернаторът на Калифорния поиска пълен независим преглед на водоподаването на града и определи като дълбоко обезпокояваща липсата на вода и ниското водно налягане на пожарните кранове в началото на пожарите, което допринесе и за тяхното разпространение.

Четири пожара са все още активни и главният от тях изпепели над 8000 хектара в Малибу и Пасифик Палисейдс. Към вчера по обед той беше овладян на 11 процента.

Поредна звезда остана без дом и това е актьорът Мел Гибсън, живеещ в Малибу.

Пожарникари се опасяват, че с усилването на вятъра сега пламъците могат да се насочат към Център "Гети" и Калифорнийския университет, посочва АП.

Битка с пожарите се води и в квартала Мандевил, където има имение Арлонд Шварценегер. 

Калифорнийците са приканени да пестят вода, защото някои от пожарникарските резервоари се изпразниха.

Според първоначални оценки пожарите може да са най-скъпите, някога регистрирани в страната. Засега оценките са за щети между 135 и 150 милиарда долара.

Борбата с пожарите се затруднява от „ветровете Санта Ана“, които са най-силни от 2011 г. насам. 

Властите на Лос Анджелис призоваха хората да не излизат навън заради замърсения от дима от пожарите въздух. Онези, които трябва да работят навън, трябва да използват маски. През предходните две години в Калифорния беше необичайно дъждовно. В резултат на което растителността избуя. Последваха 8 месеца без дъжд, тази растителност изсъхна и се превърна в „лесна плячка“ за пламъците.