Поради липса на политическа воля възстановяване на пълното машинно гласуване е абсолютно невъзможно на този етап. Това коментира пред журналисти заместник-председателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната-Демократична България" Лена Бориславова, която участва в кръгла маса за промените в изборното законодателство, организирана от Института за развитие на публичната среда.
Тя обясни, че заради огромния броя недействителни бюлетини от "Продължаваме промяната" предлагат да има машини, които да броят хартиените бюлетини и които да позволяват, когато една бюлетина е недействителна към момента на отчитането, веднага това да бъде коригирано и българските граждани да могат да упражнят надлежно и валидно своя глас.
"Разбирам, че това е свързано с нови разходи и вероятно с необходимостта от обучение на хората как да работят с тези машини, но поради липса на политическа воля възстановяване на пълното машинно гласуване е абсолютно невъзможно на този етап.
Виждам, че има едно натрупване на предложения за преброителни центрове, но там човешкият фактор остава, човешката грешка или умишлено действие не се елиминират – напротив дава се възможност на по-малък кръг хора да влияе на по-голям брой от подадените бюлетини. Запазвам своя скептицизъм към това предложение, но пък виждам, че три политически сили са го предложили", допълни Бориславова.
Според нея би било по-справедливо да има смяна на Централната избирателна комисия след всеки избор, но за съжаление не виждам политическа воля за това.
Лена Бориславова коментира, че срокът за предложения между първо и второ четене на Изборния кодекс изтича след седмица и половина и след това зависи единствено от управляващото мнозинство кога тези правила ще влязат за разглеждане на второ четене в комисия и в пленарна зала.
"Нещата, които се приеха на първо четене, са взаимно изключващи се, така че със сигурност трябва да има формиране на обща воля около това как занапред да гласуваме – дали ще има преброителни центрове, или ще има изцяло връщане на машините, или ще има нов вид машини, които ние предлагаме – т.нар. броячки", допълни тя.
На въпрос дали утре ще се яви в СДВР, за да ѝ бъде предявено обвинение, Лена Бориславова отговори, че ще отиде да си получи призовката в най-кратък срок още тази седмица. Тя посочи, че не иска да превръща това в някакво политическо, публично събитие.
Киселова: Без радикални промени
Проблемите са по-скоро в прилагането на Изборния кодекс, коментира пред журналисти председателят на Народното събрание (НС) Наталия Киселова.
Попитана дали проблемите са в Изборния кодекс или в неговото прилагане, Киселова отговори:
"Според мен са по-скоро в прилагането му. Може би е добре да се помисли за повишаване на качеството на хората, които са членове на секционни комисии, защото се видя, че има чести смени в последния момент и в деня на гласуване", каза тя.
Според Киселова трябва да има по-малко субективни фактори, които влияят на изборния процес.
Председателят на парламента посочи, че днешната дискусия поставя началото на дебат, тъй като приетите на първо гласуване законопроекти за изменение на Изборния кодекс са противоречиви в някои от своите разпоредби.
"Предстои, след като изтече срокът за предложения между първо и второ четене на Изборния кодекс, дискусията да се премести в НС, за да се търси най-доброто, за да се предотврати първо съмнението и да се повиши доверието в изборния процес, и да се види дали проблемите са в Изборния кодекс, или са извън него. Много е важно да покажем, че не е пътят, като веднага отидем на избори, а да има едни правила, които са приемливи за всички участници в изборния процес без радикални промени", смята тя.
Киселова каза, че е имало разговор да бъде създадена работна група към Комисията по конституционни и правни въпроси в парламента, след като изтече срокът за предложения между първо и второ гласуване на измененията в Изборния кодекс. Надявам се да има такава работна група към водещата комисия по ИК, допълни тя.
Относно предстоящото произнасяне на Конституционния съд по исканията за цялостно или частично касиране на парламентарния вот на 27 октомври миналата година, председателят на парламента коментира, че решението на КС е задължително за всички, не само за Централната избирателна комисия, но и за Народното събрание. Тя изрази надежда там, където има вече констатирани нарушения, да има съобразяване, ако проблемите са в Изборния кодекс.
Анна Александрова: Докладът за второ четене ще е готов през март
След средата на март може да е готов докладът за второ четене на промените в Изборния кодекс. Това стана известно от думите на председателя на Комисията по конституционни и правни въпроси в Народното събрание Анна Александрова
На 14 февруари изтича срокът за предложения между първо и второ четене на промените в Изборния кодекс, след което и след обсъждане с коалиционния съвет смятам, че е редно да направим работна група, която да изчисти текстовете и да видим колко предложения са постъпили, защото според мен ще бъдат доста, каза Анна Александрова.
"Срокът е 14 февруари, след което, ако направим работна група, се надявам в едномесечен срок да можем да сме готови с доклада на второ четене", заяви тя.
Александрова обясни, че след това промените ще влязат за обсъждане в ресорната парламентарна комисия и пленарната зала.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни