При шест полета снощи е имало забавяне заради дрон, който се е появил на летище София. Става въпрос за три кацащи самолета с по 20 минути закъснение и три излитащи с по 30 минути закъснение. Това съобщили от летището за NOVA.
Вече е образувано и досъдебно по случая.
„Събитието е със сериозни последствия. Ако недай си Боже дронът беше попаднал в двигателите на самолета или по системите за управление... Той е бил западно от София, на прага на пистата за излитане и кацане 09. Открит е от органите на РВД и те са уведомили самолетите за евентуално намиращо се там средство от този тип, което би затруднило излитането и кацането на самолетите на летището в направление 90°”, заяви Христо Христов от Националния борд за разследване на произшествия във въздушния, водния и железопътния транспорт.
Той обясни, че системата за сигурност е задействана, проверен е районът, но дронът не е открит.
„Какви са желанията на това лице или тези хора, които са искали дронът да е в района, не можем да кажем. Но според мен трябва да се прилагат по-строги мерки спрямо хората, които притежават такива дронове. И това да се води като престъпление”, заяви Христов.
Той обясни, че за да лети такова въздухоплавателно средство, собственикът трябва да иска разрешение от ГД ГВА.
„Такова разрешение не е искано. Това е нелегален полет. Не знам с какви цели”, каза Христов.
„В рамките на месец и половина това е втори или трети случай, в който се появява дрон в района на летището. Този път е точно на прага на пистата”, заяви Христов.
Досъдебно производство
Работи се по издирване на собственика на дрона, засечен снощи в пространството около летище София. Това съобщи БТА, като се позова на пресцентъра на МВР. Образувано е досъдебно производство по чл. 340 и следващите го, които са за престъпления срещу транспорта и съобщенията, посочиха от вътрешното министерство. Материалите ще бъдат докладвани на Софийската градска прокуратура.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни