Управляващите партии за пореден път гласуваха заедно с Делян Пеевски.

Предложение на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) за създаване на временна анкетна комисия, която да се занимае с дейността на Делян Пеевски и майка му Ирена Кръстева и търговските дружества, в структурата на чиито капитал и/или управление лицата участват лично или чрез трети лица, на територията на Република България, можеше да бъде прието, ако всички депутати от парламентарната група бяха в залата.

Проекторешението е внесено от ПП-ДБ вчера. То предвижда комисията да установи и свързаността на Пеевски с политически партии, магистрати, медии, бизнес структури и органи на държавната власт. 

Гласове

Днес бе поискано създаването на временния парламентарен орган да влезе в седмичната програма на Народното събрание (НС). Първоначално 85 гласуваха  "за", 101 "против", а 27 "въздържал се".

Гласовете "за" дойдоха от "Продължаваме промяната - Демократична България" - 26, "Възраждане" - 33, БСП - 1, ДПС-ДПС - 13, и МЕЧ – 12.

Последва прегласуване - тогава 105 бяха "за", 95 "против" и 18 "въздържал се".

Гласовете "за" дойдоха от "Продължаваме промяната - Демократична България" - 27, "Възраждане" - 33, БСП - 2, ДПС - ДПС - 13, както и МЕЧ – 12. От "Има такъв народ" промениха позицията си и при прегласуването също гласуваха "за" - 18.

Така ако всички 37 депутати от "Продължаваме промяната - Демократична България" бяха в залата, предложението можеше да бъде прието. С допълнителни 10 "за" съотношението щеше да е: 115 срещу 113 "против" и "въздържал се".

Любопитно е дали промяната в позицията на "Има такъв народ" (ИТН) при прегласуването е била продиктувана от отсъствието на представители на ПП-ДБ. Как би гласувала групата на ИТН, ако ПП-ДБ бе в пълен състав - може да само да се предполага.

ГЕРБ и голямото мнозинство от БСП гласува срещу създаването на комисията. 

Отсъстващи депутати

От "Възраждане", които бяха особено критични към "Продължаваме промяната - Демократична България", изнесоха пред медиите имената на отсъстващите от парламентарната група на коалицията: Александър Симидчиев, Елисавета Белобрадова, Стою Стоев, Йордан Иванов, Асен Василев, Кирил Петков, Явор Божанков и Манол Пейков.

В кулоарите на парламента се разбра, че един от тях е бил в командировка, а трима ги нямало, защото били болни. Така се оказва, че шестима са отсъствали без основателна причина.

Ако тези шестима бяха в залата обаче и бяха гласували "за", то предложението отново нямаше да бъде прието. При второто гласуване гласовете "за" щяха да са 111 срещу 113 "против" и "въздържал се".

Нов опит другата седмица

Депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България"  Божидар Божанов коментира във фейсбук, че част от депутатите са остъствали по уважителни причини. Той обаче заяви, че предложението отново ще бъде внесено другата седмица. И тогава всички 37 депутати ще бъдат в зала. Според Божанов по-важният въпрос е с какви аргументи останалите парламентарни групи не подкрепят създаването на комисия за Пеевски.

Ето какво написа във фейсбук той:

Част от народните представители от нашата група днес не бяха в зала за гласуването на комисията за разследване на влиянието на Пеевски. Част са по напълно уважителни (вкл. здравословни причини), но това не е оправдание - затова следващата седмица ще го внесем отново и ще бъдем 37 в зала.

Всички спекулации, че това е някаква договорка, са нелепи, което ще стане ясно другата седмица. Въпросът е обаче с какви аргументи останалите не подкрепят, за да се крепи минаването на гласовете на няколко болни депутати.

Комисията е важна, защото на парламентарна комисия по-трудно се отказват огговори на въпроси, а когато такива се отказват, това става явен скандал - припомням отказите на МВР да отговорят дали Мартин - нотариуса е бил секретен сътрудник. Влиянието на Пеевски не е имагинерно, а е заровено в документи, покрити по институциите и по архивите на брокери на влияние.