Неизненадващо и единодушно със 197 гласа на първо четене парламентът гласува в сряда пълна забрана за вейповете в България. Или по-точно на предлагането, продажбата, разпространението и рекламата на електронни цигари за еднократна и многократна употреба, съдържащи, или не, никотин -  т. нар. вейпове, и наподобяващи на тях устройства.

Това стана с промени в Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, внесени от председателя на здравната комисия Костадин Ангелов.

Чрез поправките се правят и изменения в Закона за закрила на детето, като се въвежда забрана за употребата, предлагането и продажбата на деца на всички изделия, съдържащи никотин, включително паучове, снусове, дъвки и други, както и на енергийни напитки.

Привидната "липса на вредни вещества" или "намалените вреди" стимулират хората да използват тези изделия в "неумерени количества и за продължителен период от време без прекъсване, което засилва вредата им върху здравето", посочва в мотивите си вносителят.

Много деца и юноши на практика получават неправомерен достъп до електронни цигари, както във физическите обекти за продажба, така и в интернет пространството, в нарушение на законовите разпоредби, обяви Ангелов.

По-рано днес парламентът прие единодушно и проект на решение за предприемане на мерки, предотвратяващи рекламата и продажбата на продукти, съдържащи наркотични вещества.

Йордан Цонев от ДПС-Ново начало заяви, че ще подкрепят законопроекта на първо четене. Преди дни лидерът му Делян Пеевски обяви, че трябвало да има забрана само на евтините вейпове, пълни с боклуци. Сега Цонев разясни, че подкрепата на първо четене била, защото "обществото трябва да види, че ние като народни представители и Народното събрание имаме ангажимент към опазване здравето на хората". 

"Законодателство, което не е подсигурено с необходимия контрол по изпълнението, е чист популизъм. Има множество забрани, включително за забрана за производство и търговия с наркотични вещества, но тази забрана не действа. Разпространението на наркотици продължава и употребата продължава", коментира още той.

Костадин Ангелов реагира, че не било работа на законодателя да осъществява контрола по законопроектите, които приема.

В приетото днес решение се съдържало и възлагането на министъра на вътрешните работи и на здравеопазването изработване на други допълнителни законодателни решения, които да помогнат всичко това да стане факт.

Едно от тези дискусионни решения е да се даде достъп на МВР до камерите на всички нощни заведения, защото по данни на МВР най-много такива вещества се употребяват в нощните заведения, посочи Ангелов и увери, че нямат намерение сроковете между двете четения да бъдат съкратени.

"Един от основните проблеми е контролът. Българското законодателство за забрана на тютюнопушене на обществени места е на повече от 15 години, същевременно българските деца са на първо място по употреба на тютюн, наркотични и психотропни вещества", отбеляза и Васил Пандов от ПП-ДБ.

По думите му от една страна имаме стриктно законодателство, а от друга сме водачи по негативна статистика. Според депутата е необходимо да се прецизират текстовете, свързани с контрола. Пандов даде пример с полицейските органи, които в други европейски държави имат правомощия да контролират забраната за тютюнопушене. РЗИ-тата биха могли да бъдат един от контролните органи, но не и единственият, каза Пандов.

Според него трябва да се прецизират разпоредбите дали нагреваемите устройства попадат в тази забрана.