![ПП-ДБ: Искаме прозрачност в регулаторите. Управляващите: Проблемът ви е, че изпаднахте](/media/118/parlament-zala-bta~23.l.webp)
Народното събрание прие процедурни правила за избор на председател и двама членове на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), на управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), както и на съдия в Конституционния съд.
![Властта продължава да бърза с регулаторите. Влизат в зала другата седмица](/media/118/natalia-kiselova-bta~1.s.webp)
Дебат предизвика предложението на "Демократична България" за допълнителни проверки и данни на лицата, които ще бъдат издигнати за КЕВР, сред които справка от прокуратурата за висящи производства, справка за използвани срещу лицето специални разузнавателни средства, справка от Национална агенция по приходите за констатирани несъответствия между доходите на лицето и неговото имущество.
Божидар Божанов заяви, че по този начин се опитват да предотвратят ваденето на "скелети" от гардероба на въпросните кандидати, които впоследствие да бъдат използвани срещу тях. Предложенията бяха отхвърлени от пленарната зала с гласовете на управляващото мнозинство.
Освен че бяха отвърлени, тези предложения срещнаха яростен отпор от страна на управляващите - най-вече ГЕРБ и "Има такъв народ".
"Г-н Божанов, правилно ли разбирам, че идеята на това искане е съответната комисията да разполага с информация за какво точно са прилагани нерегламентираните СРС-та по отношение на едно лице, защото ако това е така, как си представяте, че Народното събрание ще обсъжда информация, събрана с нерегламентирано използване на СРС-та. Извинявайте, ама това дори в дебелите книги не съм го чела за времето на социализма, а твърдим, че сме в демокрация вече 30 години...", каза Николета Кузманова ("Има такъв народ").
Делян Добрев от ГЕРБ-СДС се обърна към колегите си от ПП-ДБ с думите:
"Вие бяхте объркани като управлявахте, четири години не внесохте предложение за нито един регулатор. От една страна искахте смяна на регулаторите – от друга страна казвате, че не ви харесват процедурите и най-вероятно ще гласувате против. Вие буквално имате раздвоение на личността – от една страна не харесвате състава, а от друга страна не искате да изберем нови."
Добрев отбеляза, че това са същите процедурни правила, които са действали за последните 20 години. Той припомни, че в редките случаи, когато от ПП-ДБ са вкарвали процедурни правила, сроковете са били три дни, а сега сроковете по всички процедурни правила са между 7 и 14 дни.
"Тоест беше прозрачно при вас, когато срокът беше три дни, и не е прозрачно при нас, когато срокът е между седем и 14 дни, беше прозрачно при вас, когато гласувахте за същите тези процедурни правила", добави Добрев.
Той припомни за отменения от Конституционния съд избор на председател на КЕВР в лицето на Станислав Тодоров. Добрев изтъкна, че той е избран по същите тези правила, които сега от ПП-ДБ отказват да гласуват.
"Ако не можете в управление да сте концентрирани, опитайте се поне като сте в опозиция да сте концентрирани и не толкова объркани", настоя той.
Атанас Славов от ПП-ДБ заяви, че е нормално опозицията да настоява за публичност и прозрачност.
"Важно е, когато водим дебат, да познаваме нашия правилник и визирам разпоредбите на чл. 89, ал. 6, в който изрично се посочва, че докладът на комисията, която разглежда допустимостта и качествата на кандидатите, съдържа заключение за интегритета на даден кандидат, в което се позовава на наличието на данни, които поставят под съмнение нравствените качества на кандидата. Данните от СРС-та могат да бъдат изисквани, за да е ясно лицето дали е подслушвано или не", посочи Славов.
Станислав Балабанов от ИТН заяви, че когато са били партньори с ПП-ДБ, те нямали претенции за качествата на кандидатите.
Истината е много проста, проблемът на ПП-ДБ е, че изпаднаха и не могат да направят тези регулатори техни, за ПП-ДБ единственият смисъл е тези регулатори да бъдат доминирани от тях, посочи председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов.
"Това го казвам от репликите и желанията, докато ние бяхме в съвместно управление с тях. От седем човека в регулатори те искаха пет, от 11 регулатора искаха седем при тях, и сега умирам от смях, като ги слушам да обясняват по телевизиите как трябвало да бъдат граждански квоти, не трябвало да бъдат политически, коментира Йорданов. Всъщност те са НПО организация – те не са партия, те са случайно събрани граждани, които пробутват интересите на някой друг. Това им е принципността", добави той.
Божидар Божанов припомни, че в споразумението за съвместно управление, "което ние изготвихме на една маса с вас, ние предложихме методика, която да надгради парламентарната практика, предвидена в правилника".
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни