![САЩ: Връщането на границите на Украйна отпреди 2014 г. е нереалистично](/media/118/hegset-1202-2_cr.l.webp)
Връщането на предвоенните граници на Украйна от 2014 г. е нереалистична цел.
САЩ не вярват, че членството в НАТО е реалистичен резултат от преговорно споразумение.
Това заяви шефът на Пентагона Пийт Хегсет в Брюксел. Той участва за първи път в среща на министрите на отбраната от страните членки на НАТО.
![Рюте не изключва Русия да нападне страна от НАТО след няколко години](/media/118/rute-1202_cr.s.webp)
Хегсет говори в началото на заседанието на контактната група за Украйна.
През 2014 г. Русия анексира Крим и пристанището Севастопол. А през 2022 г. направи същото с Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка области.
“Ще спрем тази опустошителна война и ще установим дълготраен мир само като обвържем съюзническата сила с реалистична оценка на бойното поле. Подобно на вас, искаме суверенна и благоденстваща Украйна. Но трябва да започнем от признанието, че връщането на Украйна на границите отпреди 2014 г. е нереалистично. Преследването на тази илюзорна цел само ще удължи войната и ще причини повече страдания“, заяви Хегсет пред колегите си.
Без американски войски в Украйна
Вместо членство на Украйна в НАТО всяка гаранция за сигурност трябва да бъде подкрепена от способни европейски и неевропейски войски.
„Ако тези войски бъдат разположени като умиротворители в Украйна в някакъв момент, те трябва да бъдат разположени като мисия извън НАТО и не трябва да бъдат защитени от член 5“, допълни шефът на Пентагона.
Необходимо е и международно наблюдение по допирателната линия.
„За да бъдем ясни - като част от каквото и да било споразумение за сигурност няма да има американски войски, разположени в Украйна“, категоричен бе Пийт Хегсет.
Сигурността на Европа няма да е приоритет за САЩ
Сигурността на Европа няма да бъде приоритет на САЩ, стана ясно още от думите на новия американски министър на отбраната. Съединените щати ще се фокусират върху заплахите за собствените им граници и върху тези, идващи от Китай в Тихоокеанския регион.
„Тъй като САЩ дават приоритет на тези заплахи, европейските съюзници трябва да са водещи на фронта. Заедно можем да извършим разделение на работата, което да увеличи максимално сравнителните ни предимства съответно в Европа и в Тихия океан. И ние предизвикваме вашите страни и граждани да удвоят ангажиментите си не само спрямо неотложните нужди за сигурността на Украйна, но и за дългосрочните цели на Европа по отбраната и сдържането“, каза той.
Според него Европа трябва да поеме по-голяма тежест за собствената си сигурност.
„Президентът Тръмп поиска разходите от БВП за отбрана да станат 5 на сто и аз съм съгласен с него“, допълни Хегсет.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни