Нападението в Мюнхен вчера е атентат. Това призна самият извършител – 24-годишният афганистански бежанец Фархад Н. Най-малко 36 души бяха ранени, след като той се вряза с автомобила си в протестно шествие в центъра на Мюнхен. Двегодишно дете е с опасност за живота.

Фархад Н. е пристигнал в Германия през 2016 г. като непридружено дете от Афганистан през Италия. Тогава е бил на 15 години. През февруари 2017 г. е подал заявление за убежище, което е било отхвърлено. Тъй като Афганистан не приема обратно бежанци, той получава разрешение за пребиваване, а по-късно и разрешение за работа до октомври 2023 г. Това разрешение е било удължено до 22 април 2025 г.

Според първоначалните разкрития няма доказателства за съучастници в атентата.

По време на разпит, продължил два часа, нападателят е признал, че умишлено се е врязал в демонстрантите. Той викал и „Аллах Акбар“. Въпреки това прокуратурата заяви, че няма данни нападателят да е част от ислямистка организация.

Нападателят е публикувал различни постове с религиозно съдържание, съобщи прокуратурата. Има и чатове в WhatsApp, в които Фархад Н. споделя религиозни възгледи.

Той е работил като охранител. Няма криминално досие, въпреки че е имало разследване за измама с помощи за безработни, което било прекратено срещу заплащане на съответна глоба.

В момента разследващите разполагат с повече от 50 видеа от инцидента, които ще бъдат анализирани.

Според полицията в Мюнхен, комуникацията на телефона на Фархад Н. е била основно на арабски език. В един чат той се е сбогувал с близките си, като написал: "Утре няма да ме има."