"Събитията през последните дни се развиват с огромна скорост и реализмът започва да измества наивността и невежеството по отношение на Украйна. Това поставя в ступор много политици, включително и български, които в момент са режим на ослушване, тъй като сляпо са вярвали във военното решение, в победата над Русия и нейното изтласкване извън границите от 2014 година."

Това коментира в петък българският президент Румен Радев, който беше сред участниците в Мюнхенската конференция по сигурността.Той не скри задоволството си, че Доналд Тръмп и Владимир Путин са готови да си говорят и да си сключват споразумение за Украйна - най-сетне била налице политическа воля на най-високо ниво за урегулиране на конфликта със средствата на дипломацията и този процес трябвало да се подкрепя.

Радев не пропусна многократно да упрекне в стил "казах ли ви" политици в България и Европа, които не стъпили на основните на реализма и тикали Киев към контраатаки. Затова и сега Европа щяла да бъде изключена от преговорния процес.

"Предстоят важни и сложни разговори. Няма как да продължаваме, ако не стъпим на здравите основи на реализма. Същите политици, които окуражаваха Украйна, вместо да изгражда солидни отбранителни линии, с които да съхрани своя потенциал, да се втурне в убийствено контранастъпление без да има необходимите условия за водене на успешна настъпателна операция", продължи той.

Според него "това се превърна във фиаско с катастрофални последици за Украйна като човешки, икономически и териториални загуби и рефректира в бъдещето на Европа".

„Затова най–вероятно засега Европа не намира място в започналия диалог между САЩ и Русия, а всъщност и за бъдещето на Европа“, заключи Радев.

Все пак президентът, освен критиките, които не са за първи път, към твърдата европейска позиция, която осъждаше последователно действията на държавата агресор - Русия, и подпомагаше Украйна, коментира и задаваща се тревожна тенденция в международните отношения. Като заговори за очертаващ се нов световен ред.

"Нов световен ред"

„Но трябва да си даваме сметка, че разговорът между президентите Тръмп и Путин отваря нова ера на взаимодействие между глобалните сили, която измества институционалните структури в международния дневен ред. Това урегулирането на войната в Украйна най-вероятно отваря вратата за нещо много по-голямо – за създаването на нов световен ред.

И за нас като европейци не е без значение какъв ще е той - дали ще се гради върху принципите на международното право и Устава на ООН,  или ще бъде основан на сила и сфери на влияние", каза Радев.

"Затова Европа трябва час по-скоро да излезе от утопията и да намери своето достойно място в новата геополитическа реалност", поиска той.

„Днес очакваме да бъде представен американският мирен план за Украйна, но дори и това да не се случи, някои контури на американските отправни точки за преговорите вече се изясняват“, каза още той и добави, че според този план Украйна не може да се присъедини към НАТО, американски войски няма да участват в мироопазващи операции на територията на Украйна, а Европа трябва да инвестира повече в своята сигурност.

Пак натякна, че няколко месеца след началото на войната опитен дипломат като Хенри Кисинджър е предложил свой план за мирно решение – отдаване на територии срещу суверенна, демократична и свободна Украйна в останалата част.

„Знаете какво се случи с Кисинджър, как беше критикуван, как беше остракиран. Знаете какво се случи с всеки политик, който се опита да изложи позиция на разума, който изказваше реалистични становища, какво се случва и как ще завърши – той беше обвиняван знаете за какъв“, заяви президентът. 

Попита пак дали трябвало "да минат три години, да има стотици хиляди загинали, да има една опустошена държава като икономика, инфраструктура и демография, за да се върнем отново към плана на Кисинджър, който в момента вече се разгръща".

„Нека всеки, включително българските политици, да се замислят какво трябва да бъде реалното поведение на един политик в такава ситуация – дали да се подчинява на утопията с всички катастрофални последици, или да се бори за това, което е реално възможно“, каза той.

На Мюнхенската конференция по сигурността участва и българският министър на външните работи Георг Георгиев.