През последните месеци почти всеки ден Илон Мъск агресивно се намесваше в изборите в Германия с подкрепа за „Алтернатива за Германия“, Алис Вайдел и последно дори за низвергнатия заради нацистките си възгледи лидер на партията в Тюринген Бьорн Хьоке. В историческа реч на Мюнхенската конференция по сигурността вицепрезидентът на САЩ Дж. Д. Ванс даде ясни указания за очакванията на Тръмп от „Алтернатива за Германия“.Посланието му бе ясно: Тръмп очаква участие на AfD в следващо правителство.

„Бариерата пред тях трябва да бъде премахната“, заяви Ванс.

 „Никога Германия и политическите ѝ отношения не са играли такава важна роля за американското правителство като сега. Не само Илон Мъск, дясната ръка на Доналд Тръмп при преструктурирането на американското правителство, но и американският вицепрезидент Дж. Д. Ванс се намесиха в кампанията за изборите за Бундестаг. Дори президентът неколкократно атакува Германия заради предполагаемо несправедливи търговски практики и поздравяваше Ванс и Мъск за техните атаки срещу Берлин. Въпреки този необичаен интерес, във Вашингтон след изборния резултат настъпи забележителна тишина в неделя вечерта.“, пише германският кореспондент във Вашингтон Бастиан Браунс.

Тръмп реагира само с неясен пост в совята социална мрежа, в който с големи букви написа:

„Изглежда, че консервативната партия спечели голямата и дългоочаквана изборна победа.“

Той не спомена обаче коя партия има предвид, което повдигна въпроса дали няма предвид все пак „Алтернатива за Германия“.

Пълна тишина запази Дж. Д. Ванс, посочва Браунс.

Мъск не коментира резултатите, а само похвали ефективността при преброяването на бюлетините.

„Над 50 милиона гласа преброени за под 8 часа. Това трябва да стане възможно и в САЩ“, написа той.

Късно през нощта той също така разпространи публикация от крайнодесен акаунт, която показваше на карта значителния напредък на AfD, особено в източногерманските провинции спрямо изборите през 2021 г. Публикацията не поясняваше, че в Източна Германия живеят само около 16 процента от германците.

Но това, че няма кой знае колко шумна реакция от Вашингтон не е изненадващо, коментира германският журналист. В крайна сметка избори има навсякъде по света, а Америка е заета със своите си дела, посочва той. И цитира Доналд Тръмп, който бе попитан от репортери вчера какво очаква от изборите.

 „Кои са тези избори? Германия? Пожелавам им успех. Имаме собствени проблеми.“

По-интересни обаче са мненията и анализите на американските експерти по външна политика. Браунс цитира някои от тях в сайта t-online.

Рейчъл Рицо от Atlantic Council:

„AfD е постигнала голям напредък, удвоявайки резултата си от 2021 г. и въпреки това няма да бъде част от следващото правителство. Очакваме да има бурни реакции от ръководството на AfD и екипа на Тръмп. Те ще кажат, че волята на народа е игнорирана и това е още едно доказателство за антидемократичния упадък на Германия (и Европа)"

Известният политолог и бивш посланик на САЩ в Русия, Майкъл Макфол, написа в платформата "X":

„Може би Ванс и Мъск ще помислят два пъти, преди да се намесват във вътрешните дела на демократични съюзници.“

Към това той добави диаграма с резултатите от изборите.

Експерти от мозъчния тръст "Atlantic Council", базиран във Вашингтон, коментираха с противоречиви изказвания.

Джакоб Хайлбрун, също от "Atlantic Council", смята:

"Под ръководството на Мерц, който показва голяма морална яснота, Тръмп ще се сблъска по-решително с Германия, която ще се опита да увеличи максимално силата на Европейския съюз срещу Съединените щати."

В "Ню Йорк таймс" авторите на по-дълго наблюдение на изборите написаха:

„Германците гласуваха в неделя за смяна на лидерството, като дадоха най-много гласове на центристките консерватори на парламентарните избори, докато крайната десница зае второ място. Немците наказаха лявото правителство на страната за начина, по който се справя с икономиката и имиграцията.“

Под заглавието "Ново лице, същият проблем" Джаксън Джейнс от мозъчния тръст "German Marshall Fund", също базиран във Вашингтон, публикува своя анализ. Той твърди, че Фридрих Мерц е напът да сбъдне мечтата на живота си да стане канцлер. Но той ще трябва да се справи със "слаба икономика, война в Украйна, икономически заплахи и заплахи за сигурността от САЩ и Русия, както и с искания за повече лидерство в Европа". Исторически високата избирателна активност ще породи очаквания, пише Джейнс и предупреждава за разочарования:

"Ако това се случи, партиите на периферията, най-вече AfD, може да имат още по-добри дни."

Самият Фридрих Мерц вече се позиционира ясно в разбора на изборите с лидерите на другите партии по обществената телевизия снощи. Намесата в изборите се възприема като неуважение, посочи той. Това предполага, че предстоят напрегнати години в отношенията между Германия и САЩ. Мерц стана много ясен в телевизионното си изказване, заявявайки, че за него абсолютен приоритет ще бъде да укрепи Европа възможно най-скоро, за да постигне истинска независимост от САЩ.

„Никога не съм вярвал, че ще трябва да изрека нещо подобно по телевизията. Но от изказванията на Доналд Тръмп през изминалата седмица става ясно, че американското правителство не се интересува от съдбата на Европа", каза Мерц.

Той също така постави под съмнение съществуването на НАТО в настоящата ѝ форма. Може да се наложи Европа много по-бързо да изгради своя собствена отбранителна способност.

"Нямам никакви илюзии относно това, което се случва в Америка", каза Мерц, като изтъкна намесата на Илон Мъск в германския изборен процес. "Това е уникално събитие. Намесите от Вашингтон не бяха по-малко драматични и крайни, а в крайна сметка и възмутителни, отколкото намесите, които сме изпитали от Москва."

Германия и Европа са под "два сериозни натиска", така че абсолютният му приоритет сега е да постигне единство в Европа, добави Мерц.