
Унгария отказва да подкрепи удължаването на индивидуалните санкции на ЕС, наложени срещу физически лица и компании зарази руската агресия в Украйна.
Това заяви говорителят на Европейската служба за външна дейност (ЕСВД) Анита Хипер.

Срокът на действащите в момента ограничителни мерки изтича на 15 март. Санкциите са за шест месеца и те биват периодично удължавани. Това става с решение на страните-членки (Съвета) на ЕС.
„Санкциите хапят икономиката и ние искаме да постигнем точно това - Русия да е в слаба, а Украйна в силна позиция”, изтъкна Хипер.
Тя допълни, че Украйна е тази, която трябва да приеме условията за мир.
„ЕС е тук, за да я подкрепи“, категорична бе Анита Хипер в отговор на въпрос дали Брюксел подкрепя резултата от преговорите между Украйна и САЩ в Саудитска Арабия.

Унгария е склонна да промени позицията си и да подкрепи удължаването на индивидуалните санкции. За подкрепата й обаче има цена - руският олигарх Михаил Фридман да бъде изваден от санкционния списък. Повече от 10 години той живее в Лондон и е сред малкото оцелели олигарси от началото на 90-те, които в миналото са си позволявали да критикуват режима на Путин. Роденият в Украйна бизнесмен изрази плаха съпротива срещу руската инвазия в самото й начало, но това не му помогна да избегне санкциите на ЕС. Миналия октомври той се завърна за постоянно в Москва.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни