Доста куриозни случаи има в тотото по света, но такива като в България няма никъде. В неделя в играта 5/35 бе изтеглено числото 41. Но това далеч не е първият куриоз в Българския спортен тотализатор. За последните 15 години са се падали два поредни тиража едни и същи шест числа или пък е теглена серия от поредни числа – все комбинации, чиято вероятност да се случи е веднъж на 300 години.

Явно или времето в България тече по друг начин, или тото се тегли по различен способ.

Днес министърът на младежта и спорта Иван Пешев освободи ръководството на Българския спортен тотализатор заради гафа по време на тегленето на втори тото шанс в играта 5/35 в неделя. Изтеглените числа бяха 31, 35, 28, 29 и 41, въпреки че най-голямото число не може да е по-голямо от 35.

"Ситуацията, при която хиляди играчи бяха заблудени от неправилно изтеглено число, е силно разочароваща и поставя под съмнение работата на ръководството на Българския спортен тотализатор (БСТ). Грешката, при която последното изтеглено число от печелившата комбинация се оказа 41, е недопустима и поставя под въпрос доверието на гражданите в системата на спортните игри”, се казваше в позиция на спортното министерство от късните часове в неделя вечер.

Спортното министерство обяви, че ще се сезира прокуратурата  и всички агенции и министерства, които имат отношение към тотото и скандалът ще бъде разследван.

Само че, то и предишните скандали бяха разследвани и освен смяна на един екип в тотото с друг, явно „по-подходящ“, друго досега не се е случвало. И вероятно точно там се крие отговорът на загадката с българското тото.

От спортния тотализатор обясниха, че основната причина е "зареждане на различен комплект топки в игралното съоръжение по време на Втори тото шанс - 5 от 35 в тираж 24" и е „предприето повторно изтегляне на печелиша комбинация в рамките на предаването”, за да се спазят правилата.

Позицията на министерството на спорта дойде близо час, след като санкционираният за корупция депутат Делян Пеевски призова спортния министър да освободи ръководството на тотото. 

"Призовавам министъра на младежта и спорта незабавно да освободи ръководството на Българския спортен тотализатор, а НАП, с отговорните лица за контрол върху хазарта в България, да извърши обстойна проверка на дейността на тотализатора, заради съмненията за схема за злоупотреби и измами. За разследване на евентуална престъпна схема ние ще сезираме прокуратурата, тъй като компетентните органи трябва да установят дали става дума за единичен гаф или за схема за злоупотреби”, написа Пеевски, чиято майка Ирена Кръстева беше шеф на тотото по време на правителството на НДСВ.

Спортният министър бе сочен като един от министрите, обвързани с лидера на ДПС-Ново начало, припомня днес „Медиапул“. Сайтът за разследваща журналистика Bird.bg разкри неотдавна, че братът на министъра на спорта Иван Пешев - Санко Пешев, е в управлението на дружеството "Интернешънъл инвестмънтс" ЕАД, за което има индиректни връзки, че е свързано с Делян Пеевски и Йордан Цонев, депутат от ДПС-Ново начало. През 2016 г. компанията е получила заем от 115 милиона лева от държавната Българска банка за развитие (ББР) за покупката на хотел в Халкидики. За този хотел вестници като „Телеграф“ обширно писаха, че е свързан с Корнелия Нинова, но според разследванията на Bird.bg и информациите на продавачите, в покупката му  е участвала фирмата “Ултрастрой”.

Формално собствеността на “Ултрастрой” няма връзка с Пеевски. Тя е е еднолично търговско дружество със собственик Иван Борисов Борисов. Но разследване на Биволъ установи, че фирмата се явява партньор и подизпълнител по редица сериозни обществени поръчки на известната като свързана с Делян Пеевски “Водстрой 98”.

Заради гафа в неделя това няма да е първата смяна на ръководството на БСТ. Такива имаше и след други изключителни фалове.

Еднакви числа в два поредни тиража

Например през 2009 година в трето теглене на 72-ри и 73-ти тираж излязоха еднакви числа. Оказа се, че при първия тираж няма познали, а при втория - 18 са отгатнали златните 4, 15, 23, 24, 35 и 42.

Тогавашният министър на спорта Свилен Нейков също обяви, че ще се направи вътрешна проверка.

Парадоксалното в този случай е и, че три от печелившите числа - 4, 35 и 42 дори, се падат три пъти поред в трето теглене на "6 от 42". Те са изтеглени и в последния - 74-ти тираж.

Невероятната случайност с еднаквите числа съвпадна и с рокада в ръководството на спортния тотализатор. Шефът до този момент Иван Иванов бе сменен с треньора по кану-каяк Дамян Дамянов. Специално за да може Дамянов да заеме поста, беше променен устройственият правилник на БСТ. Отпадна изискването шефът да има висше икономическо, юридическо или техническо образование. Бившият национален треньор по кану-каяк е завършил Националната спортна академия. Той беше и член на управителния съвет на тотото по времето на кабинета "Сакскобургготски", когато БСТ се оглавяваше от майката на Пеевски Ирена Кръстева.

Шансът в продължение на една определена седмица, т.е. при два последователни тиража, да се повторят едни и същи числа в играта "6 от 42", е около 1 на 4,2 млн., изчисли тогава математикът Михаил Константинов. Шансът да се уцели шестица при играта "6 от 49" с един фиш дори е по-малък - около 1 на 14 млн.

Ако едни и същи топки попадат често в улея на сферата, е възможно те да се разминават по тегло с другите, обясниха обаче експерти. По принцип топките трябва да тежат около 2,45 грама. Допустимото отклонение е плюс-минус 0,15 грама. По изискване на Държавната комисия по хазарта периодично комплектът топки трябва да се подменя.

Скандал с нова сфера за топките

Преди години избухна скандал около купуването на нова сфера, на която топките имат електронни чипове. Целта беше така веднага да се изписва на екрана изтегленото число, а не водещият на предаването да го съобщава, гледайки номера. Тогава обаче възникнаха съмнения, че чрез електронните чипове ще може с компютър да се манипулира коя топка да влезе в улея.

През 2022 година отново имаше скандал в тотото, след като тогавашният спортен министър Радостин Василев назначи Александър Тодоров за шеф на тотализатора. Оказа се обаче, че Тодоров е подал невярна данъчна декларация, в която не е споменал, че е депутат, което би попречило на назначението. Той бе освободен бързо от парламента и оглави тотото, но в Народното събрание се стигна до "кървави" битки.

Не друг, а самият Тошко Йорданов излезе на трибуната и обвини ГЕРБ и ДПС в далавери с тотализатора.

„В момента тече изчистване, изчегъртване на ГЕРБ от този тумор, който са вкарали под формата на корупция, на зависимости в цялата държава. И това е проблемът – и затова пищите. А на ДПС искам да припомня, понеже правеха някакви реплики за шестици от тотото, колеги, понеже аз помня: сетете се кога в Българския спортен тотализатор имаше две шестици с едни и същи числа две поредни седмици – такова съвпадение няма във Вселената. Шест числа – две седмици подред. И сетете се тогава какво беше в тотото и КОЙ.“

Всъщност по време на този гаф изпълнителен директор е Дамян Дамянов, а Иво Тонев е председател на Управителния съвет на тотализатора. Тошко Йорданов вероятно иска да намекне, че Ирена Кръстева – майка на депутата от ДПС Делян Пеевски, е била шеф на тотото. Кръстева обаче е била изпълнителен директор между 2002 и 2005 г.

Спорният Александър Тодоров не изкарва и година начело на тотализатора, още през август следващата министърка на спорта Весела Лечева назначава на негово място Ангел Иванов. Той е завършил УНСС, специалност „Финансов контрол“.

„В управлението, както и в спорта, аз имам високи очаквания и смятам, че приходите за федерации и клубове трябва да бъдат много по-големи от досегашните. Новите членове имат богат административен и професионален опит и са хора, на които имам доверие, защото идеите ни за ролята и развитието на БСТ съвпадат. Вярвам, че с резултатите си те ще го оправдаят“, заяви министър Весела Лечева.

Позицията обаче се оказва една от най-ветровитите в управлението. Още през 2023-та ръководството на тотализатора е сменено отново, този път от ПП-ДБ. Назначен е Георги Тарлеков, бивш съветник по финансовите въпроси в Министерството на младежта и спорта. Името му е забърквано в различни скандали от сайтове, за които се твърди, че са близки до политици от ГЕРБ.

Тарлеков се оказа най-обсъжданият директор на тотото до този момент, след като обяви обществени поръчки за 20 милиона  лева миналата седмица.

Буквално 7 дни по-късно в тиража на 5 от 35 се появи числото 41.

Това не беше първото математическо чудо в БТС. През 2020 година пък в тираж от 1 март пак в „5 от 35“ се паднаха пет поредни числа, като  необичайната комбинация е била позната цели 15 пъти!

Става дума да числата 20, 21, 22, 23 и 24.

И познайте – и този математически куриоз се случва, след като току-що е сменено ръководството на тотализатора. Новият директор е Любомир Петров. Но и той не се задържа дълго – с новия министър през 2022 идва и нов шеф.

В крайна сметка българската математика явно работи по различен начин от традиционната и в нея вероятността да удариш шестица от тотото, да се паднат две поредни еднакви шестици или дори в 5 от 35 да се падне 41 е много по-голяма от тази да те удари мълния, да родиш близнаци или пък да останеш шеф на спортния тотализатор повече от две години.