Конкурсът за избор на нов главен архитект на София продължава с трима кандидати, допуснати до втория, практически етап.

От девет подадени кандидатури в началото на процеса, до този етап стигнаха арх. Радост Георгиева, сега главен архитект на Община Созопол, арх. Георги Славов – архитект в „Цикалов и Архитекти“ ЕООД, и арх. Богдана Панайотова – изпълнявала временно длъжността главен архитект на столицата.

Във втория етап тримата ще решават писмен практически казус, който ще продължи два часа. Макар изпитът да е писмен, той се излъчва онлайн в реално време, съобщават от Столичната община, като част от поетия ангажимент за прозрачна процедура. 

Кандидатите вече преминаха първия етап от конкурса, включващ тест за проверка на знания в сферата на устройственото планиране, градската среда и архитектурната нормативна уредба.

След практическия изпит ще стане ясно кои от участниците ще бъдат поканени на финално интервю, което също ще бъде публично излъчвано.

София остана без главен архитект, след като през лятото на 2024 г. Здравко Здравков бе отстранен от поста, който заемаше още от времето на управлението на ГЕРБ. Временно длъжността пое арх. Богдана Панайотова, която сега се бори за титулярното място.

Междувременно, кметът на София Васил Терзиев пое част от функциите на главния архитект, за да се избегне прекомерна концентрация на власт и „феодализиране“ на длъжността.

Новият главен архитект на София се очаква да бъде назначен до 22 април.