
Досега беше топло, но през следващите дни няма да е топло. Днес се очакват значителни валежи в Западна и Централна България. Ще има райони, в които валежите ще са над 25 литра на квадратен метър. Очаква ни валежна седмица оттук до средата на следващата седмица. Ще има чести валежи и значителни количества.
Това каза днес пред БНТ синоптичката Анастасия Кирилова от НИМХ.
Температурите ще бъдат около и под обичайните за края на март и началото на април.
"Причината за това е циклон, блокиран в южната част от Балканския полуостров, който ще продължи да стационира тук 4-5 дни. Ще се захрани в началото на новата седмица и с нова порция студен въздух, т.е. отново ще се активизира и отново ще активизира валежите в нашата страна в понеделник и вторник.
След четвъртък очакваме подобрение на времето. Максималните температури в края на тази и в началото на следващата седмица ще са между 12 и 17 градуса през повечето дни. Минималните ще са положителни заради облачното и валежно време - над 5 градуса в цялата страна."
По думите на Кирилова, трудно е да се каже, че през април затоплянето ще бъде трайно:
"Ще има дни и периоди с повече валежи и по-ниски температури, но се надявам и на хубави пролетни дни с високи температури и повече слънце. Засега е твърде рано да се каже какво ще бъде времето по Великден", смята експертката.
Условията за туризъм са лоши във високите части на планините. Времето е мъгливо и облачно, съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК).
Над 2000 метра в планините превалява сняг. Съоръженията в част от курортите работят.
За щастие, няма инциденти с туристи през изминалото денонощие.
От НИМХ прогнозираха, че в планините ще бъде облачно с чести превалявания от дъжд, а над 2000 метра надморска височина – предимно от сняг. Главно в следобедните часове валежите ще бъдат придружени с гръмотевици. Ще духа умерен и силен югоизточен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 8°, на 2000 метра - около 2°.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни