На 65-годишна възраст е починал Вал Килмър, съобщи вестник "Ню Йорк таймс", цитиран от БТА. Актьорът, направил знакови роли в киното, е починал от пневмония, пише американското издание, като се позовава на дъщерята на Вал Килмър – Мерседес. Той си е отишъл във вторник вечерта в Лос Анджелис, заобиколен от семейството и приятелите си. 

През 90-те години на миналия век той беше една от най-големите звезди на Холивуд, но многобройните му караници с режисьори и други актьори повлияха отрицателно на кариерата му, отбелязва агенция Ройтерс.

През годините Килмър си спечели репутацията на темпераментен перфекционист, изтъква Ройтерс.

Едни от най-запомнящите се роли на Вал Килмър са в "Топ Гън", "Жега" и "Батман завинаги". Незабравими остават и перфектно изградените от него образи на Док Холидей в "Тумбстоун", на Джим Морисън в "Доорс" и на Елвис в "Истински романс".

Описван е като разностранен актьор с интензивен подход.

Вал Килмър беше диагностициран през 2014 г. с рак на гърлото, заради което се наложи да претърпи две трахеотомии. 

"Държал съм се лошо. Постъпвал съм смело. Някои са намирали поведението ми за странно. Не отричам нищо от това и не съжалявам, защото загубих и намерих части от себе си, които никога не съм подозирал, че съществуват", казва той към края на "Вал", документалния филм за кариерата му от 2021 г.

Добавя: "И съм благословен". 

Килмър е най-младият актьор, приеман някога в престижното училище "Джулиард". По времето, когато го посещава, преживява възходите и паденията на славата по-драматично от повечето хора, посочва АП.

Пробивът му в киното идва през 1984 г. с шпионската пародия "Строго секретно!", последвана от "Истински гений" (1985). Демонстрира още от комедийните си умения във филми като "Целувки с неочакван край" (2005) и "Суперагент Макгрубър" (2010).
 
Филмовата му кариера достига своя зенит в началото на 90-те години на миналия век, когато се изявява като смелчагата Док Холидей в "Тумбстоун" (1993) заедно с Кърт Ръсел, Бил Пакстън и Сам Елиът, като духа на Елвис в "Истински романс" и като достоен поддържащ актьор на големите Робърт де Ниро и Ал Пачино в "Жега" (1995) на Майкъл Ман. 

Вал Килмър - който се обучава по метода на Сузуки, "се хвърля" в ролите. Когато играе Док Холидей в "Тумбстоун", той пълни леглото си с лед за финалната сцена, за да имитира чувството на смърт от туберкулоза. За да изиграе ролята си в The Doors на Оливър Стоун, в продължение на година слуша музиката на групата, постоянно носи кожени панталони и моли колегите си и екипа да се обръщат към него с Джим Морисън.

Този интензивен подход създава на Килмър репутацията, че с него се работи трудно - нещо, с което той неохотно се съгласява на по-късен етап от живота си, но винаги се защитава, като набляга на изкуството пред комерса.

"В непоколебимия си опит да дам възможност на режисьори, актьори и други сътрудници да зачитат истината и същността на всеки проект, опит да вдъхна сузукиански живот на безброй холивудски моменти, бях сметнат за труден и отчуждих ръководителите на всяко голямо студио", пише той в мемоарите си "Аз съм твоят Хъкълбери".

Килмър едва не се разминава с една от най-емблематичните си роли - на пилота Том "Айсмен" Казански във филма "Топ Гън" (1983), в който си партнира с Том Круз. Вал е "ухажван" от режисьора Тони Скот, но първоначално отказва.

"Не исках ролята. Не ме интересуваше филмът. Историята не ме интересуваше", пише той в мемоарите си. 

В крайна сметка Вал Килмър се съгласява, след като му е обещано, че ролята му ще се подобри в сравнение с първия сценарий. Актьорът ще се завърне в нея в продължението на филма "Топ Гън: Маверик" (2022).

За една от най-ниските точки в кариерата на Вал Килмър се смята ролята на Батман в "Батман завинаги" на Джоел Шумахер, в който актьорът си партнира с Никол Кидман и Крис О'Донъл. Килмър влиза в образа на Тъмния рицар след Майкъл Кийтън в "Батман" от 1989 г. и "Батман се завръща" от 1992 г.

Джанет Маслин от "Ню Йорк таймс" пише, че Килмър е "скован от прямите аспекти на ролята", докато Роджър Ебърт казва, че той е "напълно приемлив" заместник на Кийтън. 

Килмър обвинява отчасти за представянето си костюма на Батман. 

"Когато си в него, едва можеш да се движиш и хората трябва да ти помагат да ставаш и да сядаш", казва Килмър във "Вал".

"Освен това не можеш да чуеш нищо и след известно време хората спират да ти говорят, това е много изолиращо. Беше ми трудно да се справя с изпълнението и беше разочароващо, докато не осъзнах, че ролята ми във филма е просто да се появя и да застана там, където ми е казано", продължава той.

Следващите проекти на Вал Килмър са филмовата версия на телевизионния сериал "Светецът" от 60-те години на миналия век и "Островът на д-р Моро" с Марлон Брандо, който се превръща в една от най-прокълнатите продукции на десетилетието. Съпътстващите я проблеми и конфликти са разгледани в документалния филм "Изгубена душа: обреченото пътуване на "Островът на д-р Моро" на Ричард Стенли" на Дейвид Грегъри.

"Бях толкова тъжен, колкото никога не съм бил на снимачната площадка", пише Вал Килмър. 

С течение на годините актьорът си спечелва репутацията на темпераментен, напрегнат, перфекционист и понякога егоистичен, отбелязва Ройтерс.

"Когато някои хора ме критикуват, че съм взискателен, аз мисля, че това е прикритие за нещо, което те не са направили добре. Мисля, че се опитват да се защитят", казва той.

През 1996 г. "Ентъртейнмънт уикли"  публикува корица с Килмър, озаглавена "Човекът, когото Холивуд обича да мрази". Режисьорите Джоел Шумахер и Джон Франкенхаймър, които завършват "Островът на д-р Моро", казват, че той е труден. Франкенхаймър дори стига дотам, че да каже: "Има две неща, които човек не би направил: Да изкачи Еверест и да работи отново с Вал Килмър. Няма достатъчно пари на света".

Режисьорът Джоел Шумахер пък нарича Килмър "психологически най-проблемното човешко същество, с което съм работил".

Други творци се обявяват в негова защита, като например Д. Джей Карузо, който режисира Килмър в "Соленото езеро". Той казва, че актьорът просто обича да разисква сцените и да получава вниманието на режисьора.

"Вал трябва да се потопи в даден персонаж. Мисля, че това, което се случи с режисьори като Франкенхаймър и Шумахер, е, че Вал иска да задава много въпроси, а човек като Шумахер просто казва: "Ти си Батман! Просто го направи", споделя Карузо пред "Ню Йорк таймс" през 2002 г.

След "Островът на д-р Моро" за Вал Килмър следват роли в по-малки продукции, сред които "Спартанецът" на Дейвид Мамет и "Джо Кралят". 

Вал Килмър прекарва формиращите си години в квартал Чатсуърт в Лос Анджелис. Той посещава местната гимназия заедно с бъдещия носител на "Оскар" Кевин Спейси. На 17 години става най-младият студент по актьорско майсторство, приет в училището "Джулиард" през 1981 г.

Още докато учи в "Джулиард", Килмър е съавтор и участва в пиесата "Как започна всичко", а по-късно отказва роля във филма на Франсис Форд Копола "Аутсайдерите" заради пиесата на Бродуей Slab Boys с Кевин Бейкън и Шон Пен.

Килмър издава две книги с поезия и през 2012 г. е номиниран за "Грами" за албум с говоримо слово. 

През 1997 г. "Чикаго трибюн" пише, че Вал Килмър е "член на клуба на лошите момчета в Холивуд". Той също така е номиниран многократно за най-лош актьор за наградите "Златна малинка", отличаващи най-слабите представяния в киното.

В личен план някогашният красавец Вал Килмър е имал връзки с Шер и Синди Крофорд, бил е женен за актрисата Джоан Уоли, с която си партнира във фентъзито "Уилоу" на Рон Хауърд. Актьорът оставя след себе си дъщеря Мерседес и син Джак. 

Филип Нойс, който режисира Килмър в "Светецът", казва навремето:

"Той може и да има репутацията на лошо момче, но тя е неоснователна. Истинският Вал е като агънце. И е най-трудолюбивият актьор, когото някога съм виждал".