В парламента днес дебатираха по вота на недоверие за външната политика, внесен от "Възраждане", МЕЧ и "Величие". Въпреки това обаче една от основните теми от страна на ораторите на мнозинството бе за пореден път "Продължаваме промяната - Демократична България" и нейното политическо поведение.

От ПП-ДБ заявиха, че няма да подкрепят това гласуване, защото са убедени привърженици на евроатлантическата ориентация на България. Но ще внесат свой вот по темата за корупцията и икономическа политика, след като страната ни получи дата за влизане в еврозоната.

На това от ГЕРБ отговориха с въпрос към тях с кого смятат да управляват, след като свалят настоящото правителство. Впоследствие "герберите" се усетиха, че ПП-ДБ не само трудно ще свалят правителството, а дори трудно ще внесат вот на недоверие, защото имат по-малко от 48 депутати, колкото се изискват за внасяне на вот на недоверие. И преформулираха въпроса: с кого ще внесат вот на недоверие.

"Надявам се гласуването да даде много по-широк мандат на това правителство от мандата, който му е дало управляващото мнозинство по отношение на външната политика, защото тя трябва да се ползва с максимално широко съгласие. Ще призова колегите от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) да се върнат в залата и да гласуват "против" този вот на недоверие, който цели да спре пълната интеграция на България в ЕС, а защо не и да положи основите за излизане на България от европейското семейство".

Това заяви Тома Биков от ГЕРБ.

Българският национален интерес е България да бъде в Европейския съюз (ЕС) и да бъде част от еврозоната. Това заяви Асен Василев, съпредседател на "Продължаваме промяната" и депутат от парламентарната група на ПП-ДБ.

Асен Василев отчете, че за тези национални интереси на България - членството в Шенген и еврозоната, от "Продължаваме промяната" са поели огромна политическа щета и загуба на половината от избирателите си. Той подчерта, че няма как да подкрепят вот на недоверие, който е за външната политика на България, тоест определя накъде да върви страната ни - към ЕС и неговия център или извън него.

"Мястото на България е в ЕС, а не в БРИКС и това е абсолютно ясно български национален интерес. Нека да ви кажа какво се случва с БРИКС, където вие искахте да ни закарате", обърна се Василев към "Възраждане".

По думите му по показател БВП на глава от населението Индия е 2937 долара, Бразилия - 10 816 долара, Китай - 13 873 долара, Русия, която е най-добре в този съюз, 15 077 долара.

"България в момента по този показател е 18 456 долара", отбеляза Василев.

 И изтъкна, че ако влезем в БРИКС, ще бъдем най-богатата страна.

"Относно качеството на живот на хората в Русия – минимална заплата е 22 400 рубли или 481 лв., а в България – 1077 лв., два пъти повече, средна заплата там е 1881 лв., докато в България е 30% повече - 2468 лв. Минимална пенсия в Русия е 263 лв., в България – 580 лв. или повече от два пъти по-висока. Ако говорим за това, къде хората живеят по-добре, те живеят по-добре в България и в ЕС. Затова и всички българи емигрират в ЕС, а не в Русия", отбеляза Василев.  

"Ние ще поискаме вот на недоверие в момента, в който България получи дата за присъединяването към еврозоната, защото това правителство води вредна за страната икономическа политика. Това правителство прикрива корупционни практики и това правителство е вредно за развитието на България", каза Василев. 

В мотивите на вносителите и в някои от изказванията, без да ви прозвучи високопарно, прозира мечтата ви за нов 9-ти септември. Това заяви лидерът на ДСБ Атанас Атанасов, депутат от ПП-ДБ.

Ние няма да подкрепим този вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, още повече с тези мотиви, в този момент. Правителството може да бъде критикувано за много действия или бездействия, но точно по отношение на позициите на премиера Желязков и комуникациите му в евроатлантически институции, ние го подкрепяме. Това заяви Танер Али от парламентарната група на "Демокрация, права и свободи" - ДПС.

"Не можем да си позволим да хвърлим страната в нова политическа криза в името на чужд дневен ред", заяви Атанас Атанасов от парламентарната група на БСП.

По думите му, ако искаме външната ни политика да бъде само българска, тя може да се прави само от редовен, демократично избран кабинет, не от служебни правителства, от площадна реторика, от националистически призиви.

Няма как да ви позволим да отклонявате България от евроатлантическия курс, да я отклонявате от пълноправното членство в НАТО, както и от членството в ЕС и еврозоната. Това, което виждаме в момента, е че вие обслужвате чужда външнополитическа доктрина, която не е българската, която е на държава, която не е приятелска, която е на държава, която ясно ни е определила и работи против българските интереси. Това каза Станислав Анастасов от ДПС - Ново начало.

"ПП-ДБ много смело говорят, че след излизането на доклада за еврозоната щели да инициират вот на недоверие при положение, че работата започва оттам - започва подготовката за приемането на еврото. Те саботират собствените си изказвания", каза Тошко Йорданов ("Има такъв народ").

За пореден път той отрече твърденията, че към момента ДПС - Ново начало с лидер Делян Пеевски е част от управлението. И напомни, че ПП-ДБ са управлявали заедно с Делян Пеевски. 

По времето на кабинета "Денков" обаче в мнозинството бяха само ПП-ДБ и ГЕРБ. Делян Пеевски участваше само в промените на Конституцията. Докато към момента Пеевски подкрепи бюджета, както и назначения в някои регулатори. И по-важното - повечето от тези назначения нямаше да станат факт без неговата подкрепа.

За да бъде успешен вотът на недоверие, то в негова подкрепа трябва да гласуват поне 121 депутати. Вносителите на вота обаче имат общо 54 депутати и според заявките по време на дебата не могат да разчитат на подкрепа от други парламентарни групи.

Гласуането на вота ще бъде утре в 13,45 ч.