Българската народна банка публикува втората порция от рубриката "Въпроси и отговори за еврото и еврозоната". В първото издание имаше около 100-на въпроса, които засягаха най-вече потребителски въпроси за инфлацията, превалутирането, къде ще могат да се обменят пари след членството ни, как ще се обозначават стоките. 

Във втората част се засягат въпросите за структурата на еврозоната и евросистемата, както и нейното управление. 

Още в началото може да се види въпросът, който би трябвало да вълнува повече, отколкото колко ще струва кафето в пластмасова чашка след приемането ни в зоната: Кой определя паричната система на Евросистемата? 

Отговорът на БНБ:

"Управителният съвет на Европейската централна банка формулира паричната политика на Евросистемата, включително решенията, отнасящи се до междинни цели на паричната политика, основните лихвени проценти и депозирането на резерви в ЕСЦБ, и приема необходимите насоки за тяхното прилагане. 

Обикновено Управителният съвет заседава два пъти месечно. Той анализира икономическата и паричната динамика и на всеки шест седмици приема решения по паричната политика. На другите си заседания Съветът обсъжда главно въпроси, засягащи други задачи и отговорности на ЕЦБ и Евросистемата. За да се осигури разделянето на отговорностите по надзора от задачите на ЕЦБ по паричната политика и другите задължения, се провеждат отделни заседания на Управителния съвет. 

Решенията, свързани с паричната политика, се разясняват подробно на пресконференция, която се провежда веднъж на шест седмици. Пресконференцията се води от председателя със съдействието на заместник-председателя на ЕЦБ. "

До момента е видно, че единствено централната банка се опитва да води някаква информационна кампания в подкрепа на еврото и еврозоната, както и такава, която разсейва митовете и заблудите, витаещи около бъдещето ни членство.