Протестни демонстрации в София, село Телиш и много градове в страната се проведоха днес по повод смъртта на 12-годишната Сияна на пътна отсечка в Плевенско след сблъсък на лек с тежкотоварен автомобил на 31 март.

Хиляди в Телиш

Хиляди поискаха да се спре „войната“ по пътищата и отговорност от институциите на мирен граждански протест в село Телиш, откъдето са бабата и дядото на загиналото момиче, съобщи БТА. Там бе и най-големият протест днес.

Заради него бе въведена специална организация на движението в пътния участък от Долни Дъбник до село Радомирци. Той беше затворен за няколко часа, за да не се допускат инциденти, свързани с желаещи да се включат в протеста. По информация на Агенция „Пътна инфраструктура“ движението в пътния участък вече е възстановено.

Протестиращите се събраха в центъра на селото. Пред църквата беше отделено специално място, където всеки можеше да запали свещичка в памет на Сияна.

Участниците в протеста издигнаха плакати с надписи „Сияна загина – корупцията оцеля“, "Стига толкова смърт на пътя", "Колективната безотговорност убива нашите деца" и много други.

Сред участниците имаше не само хора от село Телиш, но и жители на Плевен, Червен бряг, съседни населени места, както и от София, Луковит и много други. Всички те искаха да заявят своята убеденост, че трябват спешни мерки, за да се спрат тежките инциденти с жертви на пътя.

„Този протест е мирен и граждански, този протест е национален вик за справедливост и е неподвластен на политически интереси“, каза кметът на Телиш Нели Дакова. Тя посочи и конкретни мерки, които спешно трябва да бъдат взети от отговорните институции като неотложен ремонт на пътната отсечка Плевен – Луковит, качествена маркировка, поставяне на пътни знаци, да се осигури подобрена видимост, като всичко бъде строго контролирано и с посочени конкретни срокове за изпълнение.  

„Сиянка беше само на 12 години – дете на добротата, дете на светлината, тя беше от онези деца, които носят у себе си усещане за топлина, които не просто присъстват, а озаряват. Тя обичаше, мечтаеше и се радваше на малките неща. И точно тази светлина ни бе отнета – брутално, безсмислено, необратимо“, каза Петя Митрашкова, участник в протеста. 

„Допуснахме всеки ден да ни засипва черната хроника, от която станахме част. Нашите деца не заслужават да умират на пътя по този начин. Да кажем „Не“ на убийствата по пътищата на страната, да се събудим заедно всички. Благодаря на всички, че сте тук, на цяла България за огромната подкрепа, която ни давате“, обърна се към събралите се на площада в селото бащата на Сияна Николай Попов. 

„Ние имаме институции, но те спят. Поставянето на един знак можеше да спаси Сияна. В нечие бюро потънаха сигналите, които са подавани – от МВР, неправителствени организации, кметове, граждани“, каза още той и се обърна към институциите с призив: „Не работете за пари, а със сърце. Не искаме повече да оплакваме децата си“. 

„Нека да започнем от днес да пишем не черна, а бяла хроника на спасените животи на пътя“, призова Николай. „Нека тази гражданска енергия не спира, нека този глас да бъде чут, да не спираме, да кажем „Не“ на убийствата“, каза още той.

След като бяха изслушани желаещи да се изкажат, протестът се насочи към кръстовището на главния път в участъка от Плевен към Луковит. 

Оттам мотористи потеглиха към мястото на катастрофата, за да почетат отново Сияна. Всеки имаше възможност да разкаже своята лична история, свързана с тежка катастрофа и загуба на близък на пътния участък, където стана и пътнотранспортното произшествие със Сияна. 

София

Протестът в центъра на София бе между президентството и сградата на Министерския съвет и бе под надслов „Стига смърт на пътя". 

Събралите се настояваха за решителни мерки срещу "войната" по пътищата и за безопасност на пътя. С минута мълчание те почетоха паметта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на 31 март край плевенското село Телиш, информира БТА.

Една от причините за катастрофите са изпитите за вземане на шофьорска книжка. Борим се не само с убийците на пътя, но и с държавната администрация, каза пред медиите Красимир Георгиев, председател на УС на Асоциацията за квалификация за автомобилистите в България. Според него добре подготвените водачи могат да покрият, до известна степен, недостатъците като лоша пътна инфраструктура и организация на движението. Искаме дигитализация и безкомпромисно обучение, заяви Георгиев.

Имаме два много ясни апела, единият е към гражданите – да осъзнаем, че ние сами сме половината от проблема със своето неспазване на законите, а вторият е към управляващите, които трябва да се справят с проблемите на пътния травматизъм, каза пред медиите Жулиета Михайлова от инициативния комитет „Заедно срещу безумието по пътищата“.

Тя допълни, че в най-скоро време е необходима концепция, която дава резултати. Проблемът засяга поне пет министерства и не можем да говорим за една конкретна причина, каза още Михайлова и обясни, че ще продължат да изискват още законодателни промени.

И в плевенското село Телиш хората излязоха на мирен граждански протест с искания за решителни мерки срещу войната по пътищата и за повече безопасни пътища. Протестиращите се събраха в центъра на селото, а след това се отправиха към кръстовището на път I-3 Плевен – Луковит. Те носеха плакати с призив "Стига толкова смърт на пътя", както и „Сияна загина, корупцията оцеля“ и "Колективната безотговорност убива нашите деца".

Димитровград и Хасково

Жители на Димитровград и Хасково подкрепиха националния протест срещу "войната" по пътищата. И в двата града хората се събраха пред сградите на съдебните палати.

В Димитровград протестиращите носеха снимка на загиналата Сияна. Сред демонстрантите имаше и професионални шофьори.

Основните искания на събралите се и в двата града бяха за действия от страна на властите, които да са решителни и ефективни и които да доведат до реални резултати срещу "войната" по пътищата. Те настояха и за спешни ремонти в невралгичните точки в страната, а безопасността на движението по пътищата да бъде формулирана като национален приоритет.

Шумен

И шуменци протестираха днес пред Съдебната палата в града, където поискаха да спре "войната" по пътищата. Те почетоха и паметта на Сияна.

Протестиращите, част от които бяха с децата си, издигнаха плакати "Искам да (о)живея в България" и "Родителите не трябва да погребват децата си". Те поискаха да бъдат предприети незабавни мерки, свързани с регулиране и обезопасяване на опасните пътни участъци в страната, настояха за справедливост и по-строги наказания за "убийците на пътя".

Враца

Гневни сме и питаме къде отиват парите от нашите данъци, кога пътищата ще бъдат оправени и ще заработи ли българското правосъдие, заявиха днес за БТА протестиращи във Враца заради жертвите на пътя. Недоволните се събраха пред Съдебната палата.

„Тук съм, защото имам три деца. Защото всички в България имаме или близък, или познат загинал на пътя или тежко пострадал. Всеки има причина да бъде тук и смятам, че цяла България е крайно време да излезе и да каже какво иска“, призова Рени Тодорова, една от участничките в протеста, и попита къде са кметовете, къде е премиерът, къде е законодателната власт, къде е шефът на АПИ и какво се случва с нашите данъци.

„Защото всички, които сме тук и на всички останали протести в България, сме данъкоплатци. Данъците ни се прибират, но къде отиват те, кога ще престанат да крадат нашите пари и кога нашите загинали деца ще получат справедливост? Кога пътищата ще бъдат такива, каквито се очаква да бъдат, според цената за тях“, попита още младата жена и допълни: „Много съм гневна и се надявам целият български народ да бъде гневен“.

Докога ще има такива лоши пътища в България, попита и Павлина Петрова. Тя обясни, че е със златен талон за шофиране, спазва правилата и смята, че глобите трябва да се увеличат, подобно на тези в съседна Гърция.

Според Ирена Петрова от Сдружение „Ангели на пътя“ проблемът не е в увеличаването на санкциите, а в събираемостта.

„Лично аз приемам идеята на вътрешния министър за събиране на глобите веднага на пътя. Аз съм шофьор, работата ми е свързана с ежедневно пътуване и съм санкционирана понякога. Това, че трябва да отида някъде да я платя, е един вид неудобство“. Плащането веднага ще увеличи събираемостта, ще намали и нарушенията, защото след като платиш, ще се замислиш дали да правиш още нарушения през деня, смята Петрова.

Друг проблем според нея е бавният процес по правораздаване.

„Три години и половина след катастрофата с нашия син все още не сме стигнали до съдебна зала. И причините са много. Всички ние от Сдружение „Ангели на пътя“ сме родители на загинали деца. И всички там са като мен - или на етап да не сме стигнали доникъде в разследването, или когато стигнат до някакъв по-висок етап, на извършителите се дават обикновено условни присъди. Това са хора, които са с алкохол в кръвта, с наркотици, сгазили човек на пешеходна пътека с висока скорост и всички те най-много да бъдат изпратени в затворническо общежитие“, посочи майката.

Организаторите разказаха, че публикацията за организирането на протеста е била свалена от платформите във Фейсбук, в които са се опитали да я качат.

Снощи протест срещу "войната" на пътя имаше и в Мездра.

Разград

Днес и жители на Разград се включиха в националния протест срещу безнаказаността на пътя.

„Имам внуци, всички тук имат някого, когато искат да запазят. Трийсет години от моя 64-годишен живот е изпълнен все с надежда. Затова съм тук, за да помоля за прошка за нашето безразличие, безхаберие и безотговорност“, отбеляза Невянка Ганчева – пенсионирана учителка.

Пламен Иванов, който бе на протеста с бебето си, изрази възмущението си от бездействието на всяка една институция, както и от народа. "Не може само 20 души да сме тук, пред Съдебната палата. Трябва да сме единни, когато става въпрос за човешки животи, и то за децата на България", посочи Иванов. Възмущението си, че на протеста в Разград в памет на Сияна и жертвите на пътя не са дошли повече хора, изразиха също Момчил Ненов и Цеца Димитрова.

С надежда за промени, свързани със справянето с проблемите на пътния травматизъм, е и Невена Николова, майка на четиригодишно момиче. „Длъжни сме да вярваме, да присъстваме и да подкрепяме това, за което много трудно се говори“, посочи Николова. За промени към по-добро, за безопасността на всички, справедливост и децата на България да живеят в една по-добра държава се обяви също Галина Минчева.

Велико Търново

С плакати „Не на войната по пътищата“ десетки великотърновци се събраха на мирен протест пред Съдебната палата в града в знак на съпричастност към семействата и близките на всички загинали по пътищата. Повечето от тях бяха дошли и със своите деца.

Войната не трябва да е по пътищата, войната трябва да е с корупцията, каза за БТА студентът Александър Йосифов. След като не излизаме да кажем на глас това, което ни възмущава, значи сме съгласни нашият живот да е застрашен, подчерта той и заяви, че е на протеста с ясното послание – ръководството на АПИ да си подаде оставката.

Не съм съгласна с цялата корупция и безхаберието на държавата, съпричастна съм с всяка болка, но се плаша, че ако нещата продължат по този начин, може болката да обхване много повече семейства, каза Албена Самуилова. Решението е в нас, трябва масово да покажем, че не сме доволни, но и всеки от нас да бъде отговорен – да се подават сигнали за критични пътни участъци, да се изисква качествена работа от институциите и всички да спазваме правилата, да караш така, все едно в отсрещната кола се вози твоето дете, допълни тя.

Всеки път, като тръгнем на път с моето семейство, не сме сигурни дали ще стигнем живи, кой се движи срещу нас, дали е пиян, дрогиран или безразсъден, това е съпроводено със страх, ние се страхуваме да се движим по пътищата, каза Михаела Георгиева, майка на две деца. Всеки един от нас иска промяна в тази ситуация, но за да се случи, трябва да сме заедно и да го заявим смело, заяви Елисавета Александрова.

За хубави пътища, адекватни знаци и маркировки, отговорност и отчет на свършеното, както и за оставки и наказания за тези, които са некадърни или не си вършат работата заради корупционни схеми, настояха протестиращите пред Съдебната палата във Велико Търново.

Пловдив

В съботния ден десетки пловдивчани също излязоха на протестно шествие заради войната по пътищата под надслов "Стига толкова смърт на пътя".

Протестиращите се събраха пред сградата на Съдебната палата в Пловдив и настояха за адекватни мерки за безопасни пътища. 

“Пътната мрежа е под всякаква критика - няколко различни настилки, кръпки, единият асфалт е изтъркан, другият е с дупки. Пътищата са необезопасени. Искам най-после тази държава да вземе адекватни мерки, за да се спре това убийство по пътищата. България е с най-много жертви по пътищата в Европейския съюз”, каза Георги Лятев, един от участниците в шествието.

“Аз съм с призив да се погрижим за тези дечица, защото те са нашето бъдеще. Време е да предизвикаме някаква промяна”, посочи Адриана Кулина. 

Според присъстващите промяна трябва да се направи в Закона за движение по пътищата и в Агенция “Пътна инфраструктура”. 

“Пътните убийци убиха децата ни, а системата продължава да убива нас. Ние сме една статистика - загинали на пътя деца. Това не е статистика, това са почернени животи. Трябва обществото да се събуди. Заминават си млади хора и сме тук заради вашите деца, заради всички деца на България. Защото нашите си отидоха”, каза Лиляна Бакалска и допълни, че иска промяна в законодателството, така че да се стига до по-бързи присъди.

Протестното шествие тръгна от сградата на Съдебната палата в Пловдив и премина през храм “Успение Богородично”, където участниците запалиха свещи в памет на жертвите на пътя. Шествието завърши отново пред съда, като протестиращите затвориха за кратко бул. “6-ти септември”.

Самоков

И жители на община Самоков протестираха срещу лошото състояние на пътищата.

Протестиращите бяха облечени с тениски със снимка на загиналата Сияна и носеха плакати с призиви за реални действия и да се вземат необходимите мерки. Самоковци се събраха пред сградата на Общинската библиотека „Паисий Хилендарски“ и се отправиха към основното кръстовище в града, което обединява основни пътни артерии. 

От протестиращите казаха, че е крайно време държавата да чуе народа и исканията им са за ремонт на пътя Самоков – София, Самоков – Мальовица, Самоков – Костенец. Те напомниха, че има и петиция за изграждане на скоростен път Самоков – София.

Самоковци заявиха, че е крайно време Агенцията „Пътна инфраструктура“ да си върши съвестно работата. Те поискаха и да бъдат обособени още пешеходни пътеки пред училищата и детските градини. Посочено бе, че има и много шофьори, които не спазват правилата за движение по пътищата. Повдигнат бе въпросът за поскъпването на винетките и застраховка „Гражданска отговорност“.

Към протестиращите се присъедини и кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов. 

Смолян

Над 50 жители на Смолян бяха днес пред Съдебната палата, присъединявайки се към националния протест „Стига смърт на пътя”.

Законът е прекалено либерален към шофьорите, които не спазват правилата по пътищата, заяви пред журналисти Веселина Пичурова, един от организаторите на протеста в Смолян. Според нея пътища убийци има и в Смолянска област, и дори в града. Надявам се, че нашата гражданска позиция днес тук ще събуди гражданите на Смолян, местната власт, ръководните органи, допълни Пичурова. „Вече нямаме време за губене,  защо трябва някое дете да бъде погубено, за да можем да се събудим? Надявам се да се подобри пътната инфраструктура, гражданите зад волана да са силно разумни и да спазват правилата по пътищата“,  каза Веселина Пичурова.  

Русе

Русенци също организираха днес протестно шествие в центъра на града срещу "войната" по пътищата. Исканията им са за строги закони, обезопасяване на пътищата и ефективни присъди. 

В началото протестиращите се събраха пред Съдебната палата, след което обиколиха централния площад.

"Искаме да призовем нашите управляващи в мирно време да не говорят за война на пътя. Не може да водим война, когато живеем в мирна обстановка. Човешкият живот трябва да има стойност", каза организаторът на протеста Кристина Василева.

По думите ѝ трябва вече да се носи лична и колективна отговорност, да има реални присъди.

"Да не се подиграват с животите на хората, защото един живот се създава много трудно, отглежда се трудно, а така лесно сме съгласни да го загубим. Това е просто абсурдно. Време е вече да се събудят всички от будна кома", заяви Василева. По думите ѝ пътят Русе - София е "абсурден и е абсурдно да звъним на близките си, че сме пристигнали живи и здрави". 

"Моето дете също почина при катастрофа и съм съпричастна с това, което се случва. Шеста година вече се точи нашето дело. Няма наказания. Искаме институциите да работят", каза Милена Баткаджова. 

Виктория Добрева заяви, че протестът е срещу безумието по пътищата, срещу безхаберието и бездействието. "Искаме да ни чуят повече хора. Искаме по-затегнати мерки и по-добри пътища", каза още тя. 

Пламен Митев, чиято дъщеря загина преди 16 години, след като бе блъсната от камион на международния булевард "България" в Русе, заяви, че преживява болката на близките на загиналата при катастрофа 12-годишна Сияна.

"Това ме върна години назад, когато и дъщеря ми си отиде. Промените са нищожни, но борбата няма да спре", каза Митев.

Кристина Василева, заяви, че ако исканията им не бъдат чути, ще блокират "Дунав мост". Участниците в шествието почетоха с минута мълчание паметта на загиналите по пътищата.

Троян

Майки и деца се събраха и в центъра на Троян, пред сградата на Общината, на мирен протест срещу "войната" на пътя. Те носеха плакати с призиви: „Хора, внимавайте, има и други на пътя, освен вас! Нека няма повече смърт на пътя!", "Намали скоростта, спаси дете", "АПИ, свършете си работата", "Протест". Организаторите раздаваха балони на децата.

Протестът бе под надслов „България няма повече деца за даване“.

По думите на Петя Велчевска, един от организаторите, българите имат нужда от по-безопасни пътища.

„Ясно е, че този проблем е комплексен, трябва да се разгледа от трите страни – АПИ да си свърши работата и да се подобри инфраструктурата на България, МВР трябва да следят, да имаме по-високи наказания за нарушителите, да се следи за пътищата и ние като общество да се стараем да спазваме законите на България, както за движение по пътищата и не само“, посочи Велчевска.

Михаела Найденова, също от организаторите на протеста, заяви че проблемът вече е сериозен и повече не може да се отлага решението му. „Не искаме да чакаме с години, за да се направят промени. Ние сме тук, защото желаем да сме част от промяната, не искаме да стоим вкъщи, мислейки си, че нашият глас и действия нямат значение. Когато шофирате, просто си представяте, че вашето дете е там, в другите коли“, каза още тя.

Камелия Абраилска е майка на две деца и също посочи, че целта на мирния протест е да изразят съпричастност към болката на всички родители, загубили децата си по пътищата. Нашите пътища са трагедия и предизвикват трагедия. Парите, които събираме от винетки и от глоби, потъват, но не в асфалта. Искаме адекватни пътища, по които да се движим, а не всеки път, когато се кача и тръгна някъде на екскурзия с децата си да им покажа красива България, да ме е страх, че няма да се прибера вкъщи с тях“, каза още Абраилска.

Тя добави, че пътищата в Троян са добри, но има бързо движещи се коли, за които е необходимо да се вземат мерки.

На протеста присъства и Цветелина Иванова, майката на 14-годишната Моника, която загина на 24 януари при катастрофа в Троян. Автомобилът, шофиран от 22-годишен младеж, се е ударил в бетонно съоръжение на мост.

„Няма правосъдие, няма справедливост за мен, но няма да позволя този случай да бъде потулен. До последно ще се боря за възмездие, за убиеца затвор ще има. Не е нормално в тази държава детето ми на 24 януари да е убито, все още не знам с каква скорост. Определено е било с над 100 км в час, но докато нямаме автотехническата експертиза, не знам каква е скоростта и чакаме проби за наркотици. Убиецът е на свобода. Единственото, което знаем, е, че е привлечен като обвиняем, иззета му е книжката и има забрана за напускане на страната“, каза още опечалената майка. 

Ямбол

Въпреки дъждовния ден, около 100 жители и на Ямбол излязоха днес на протест срещу „войната“ по пътищата и в знак на съпричастност към близките на Сияна. Родители с деца, хора на различна възраст, близки на жертви в катастрофи се събраха пред Съдебната палата в града. Те настояха за подобряване на състоянието на пътищата и за по-строги наказания за виновниците за катастрофи.

„Присъдата на този съд е две години и осем месеца за загубен живот. Няма никакви закони. Виновникът и до ден днешен има шофьорска книжка, даже не е задържан“, каза пред репортер на БТА Весела Димитрова, братовчедка на загинало на 16 декември 2023 г. 19-годишно момиче. Катастрофата е причинена от шофьор, управлявал със 120 км/час на главен булевард в Ямбол.

„Тук сме да отдадем почит на 12-годишната Сияна и на всички загинали от корупцията в нашата страна. И да дам пример на двете си деца да не си затварят очите пред несправедливостите. Състоянието на пътищата е просто потресаващо“, каза Лиляна Иванова, която бе дошла с дъщерите си.

„Корупцията убива и е крайно време всички да осъзнаем, да бъдем граждански непримирими. И да изискваме от всеки, който е заел даден пост в държавата, да върши своята работа така, както трябва – с отговорност, със съвест, да мислят за децата, за всички нас и за България“, посочи Мими Караколева.

Събралите се настояха и за спешен ремонт на пътя към граничния пункт „Лесово“. Те посочиха, че пътят е с огромни дупки, без маркировка и без осветление.

„В участъка от разклона за село Тенево до Елхово е трагичен. Това е предпоставка за множество инциденти, и пак отговорен няма да има, както за инцидента край Плевен“, коментира Стоян Бочков, който също беше сред протестиращите.