
Водно оръдие даже беше подсигурил рано сутринта във вторник кметът на столичния район "Илинден" Емил Бранчевски, което трябваше да обезпечи разрушаването на незаконни постройки в "Захарна фабрика". Безредици нямаше, но на улицата без покрив остават семейства, за които Бранчевски обяви, че са осигурени общински жилища в квартал "Ботунец". Това изявление на Бранчевски беше репликирано с официална позиция от кметицата на район "Кремиковци" Лилия Донкова. Тя се обяви против настаняването на роми и заплаши, че, ако това стане, ще има протести. "Нито аз, нито жителите на кв. "Ботунец" ще допуснем това", обяви Донкова. Бранчевски е избран за кмет от коалицията ПП-ДБ-Спаси София, като преди месеци обяви, че напуска формацията на Борис Бонев. Донкова е кмет пак от същата коалиция, но представителка на "Продължаваме промяната". Така около акцията по събарянето на незаконните постройки се появиха два въпроса - къде отиват хората, живели в тях, и пренебрегнато ли е било становище на Европейския съд по правата на човека в този случай?
Събаряне въпреки привременната защита от ЕСПЧ
Българският хелзинкски комитет сигнализира, че събарянето на постройките е станало, въпреки че от петък има позиция на ЕСПЧ за привременна защита.
"Защитата е дадена на част от постройките в кв. "Захарна фабрика", известни като тамошната ромска махала. Постройките са незаконни, условията за живот на живеещите в тях и на съседите им от квартала са ужасни. Няма съмнение, че те трябва да бъдат премахнати.
Хората обаче трябва да бъдат настанени някъде. Това не се случи преди събарянето. Напротив. От този момент множество семейства – предстои да изясним колко точно – сред които има семейства с малки деца, както и деца и възрастни с увреждания, са на улицата. Утре от властите ще питат родителите вероятно "А децата ви защо не ходят на училище и детска градина". Защото ходеха. До днес.
Това сега решава ли някой проблем трайно или създава други проблеми?", алармира във фейсбук Радослав Стоянов от БХК.
Той уточнява, че Бранчевски, както и общинските му служители са били уведомени още вчера за привремената защита, предоставена от Европейския съд по правата на човека. Но въпреки това още "в 5:00 ч. тази сутрин с полиция и подготвено (но неизползвано) водно оръдие, кметът на столичния район "Илинден" извърши нарушение на Европейската конвенция за правата на човека".
"Дойде едно решение на френски език, но в България се говори български"
Реакцията на кмета Бранчевски на въпрос на Нова тв защо не се е съобразил с позицията на ЕСПЧ беше:
"Дойде едно решение на френски език, но искам да ви обърна внимание, че официалният език в България е българският." (Като не стана ясно дали той не го е прочел, защото е на френски език - един от официалните за ЕС, или не е намерил кой да му го преведе - бел. ред.).
Как мина събарянето
От рано сутринта багер вече събаряше незаконните постройки. Обитателите в постройките бързаха да изнесат имуществото си. Това се случваше при засилено полицейско присъствие в квартала. Безредици нямаше.
Граждани от района от години настояват тези постройки да бъдат съборени, защото са опасни, оплакват се и от постоянен тормоз от шум и мръсен въздух заради горене на всевъзможни материали, напрежението там е постоянно. Днес повечето наблюдаваха от разстояние изнасянето и разрушаването на незаконните жилища на нежеланите им съседи и обясняват, че гонените сега са имали години наред да намерят друго решение.

Заповедта за събарянето на постройките е от 2016 г., но едва на 8 април 2025 г. жителите на улицата са получили уведомление, че трябва да напуснат, посочва Нова тв.
Около 200 души остават без покрив над главите си, твърдят засегнатите. Бранчевски има други изчисления като твърди, че още преди това голямата част от обитателите са се изнесли.
Остава висящ въпросът къде отиват тези, които сега остават на улицата. Според кмета - за някои от тях има осигурени общински жилища в "Ботунец", състоянието на които обаче изисква основен ремонт, в най-добрия случай, или просто са напълно негодни за обитаване.

Кметът Бранчевски, в елегантно палто и шалче, докато наблюдава събарянето, има отговор и на този проблем:
"Общинските жилища не са бонбони, които се раздават."
Общинските жилища, според него, имали нужда от "освежителен ремонт".
"Няма връщане назад", добави.
Връщане назад няма, но и напред към общинските жилища в "Ботунец" не е ясно дали има?
"Кремиковци" плаши с протест, не иска "ромите от "Илинден"
Около 12 часа медиите получиха решителната позиция на кметицата на столичния район "Кремиковци", на територията на който е "Ботунец".
"Изразявам категоричното несъгласие ромите от незаконните постройки в район "Илинден" да бъдат настанени в кв. "Ботунец". Нито аз, нито жителите на района ще допуснем това", заканва се Лилия Донкова.

Прехвърлянето на проблема от един район на друг не следва да се приема за решение. Заповеди, които не са изпълнени от 2016г., 2017 г., не представляват спешност и изпълнението им следва да се извърши при осигуряването на трайно решение на проблема", добавя тя.
Както и че жителите на района имали готовност да защитят тази си позиция с протест.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни