
Администрацията на Доналд Тръмп обяви, че ще замрази 2,2 милиарда от финансирането на Харвард. Решението дойде след отказа на най-стария университет в САЩ да се съобрази с редица изисквания, които Вашингтон изпрати до висшите учебни заведения, като ги определи за "незаконни". По този начин ръководството на университета отговори на исканията на служители и студенти да не допуска опити за намеса от страна на администрацията на Тръмп.
Харвард "няма да се откаже от своята независимост"
И други висши учебни заведения се обявиха против намесата на изпълнителната власт във висшето образование. Но отговорът на един от най-реномираните университети в света е категоричен, а тази конфронтация повдига сериозни въпроси за академичната свобода в САЩ.

"Никое правителство - независимо коя партия е на власт - не трябва да диктува какво могат да преподават частните университети, кого могат да приемат и наемат на работа, както и какви области на обучение и изследвания могат да провеждат", се казва в писмото на президента на университета Алън Гарбър.
Университетът няма да се откаже от своята независимост и от дадените права от конституцията, пише още Гарбър.
В петък администрацията на Тръмп изпрати редица изисквания до университета в Бостън, като настоя той да ограничи правата на студентите и преподавателите и да се постарае за по-голямо разнообразие на мнения, както и да докладва на федералните власти за чуждестранни студенти, които нарушават правилата за поведение. Тръмп иска от университета да спре да наема хора по критерии за многообразие и приобщаване, които позволяват на повече чернокожи, жени и други обществени групи да работят в институцията.
Тръмп vs университетите
Правителството обвинява университетите, че допускат нарушаване на граждански права и антисемитизъм в кампусите си. Още с встъпването си в длъжност през януари администрацията на Тръмп предприе стъпки по ограничаване и намеса в работата на висшите учебни заведения, които според критиците са директно вмашателство и опит за ограничаване на академичната свобода. Властите спряха стотици милиони долари федерални средства за научни изследвания в университети в цялата страна.

Други елитни учебни заведения като Колумбийския университет в Ню Йорк направиха отстъпки, след като бяха заплашени от Вашингтон и си навлякоха критики. Бившият президент на САЩ Барак Обама неотдавна призова университетите да използват дарения или да намалят разходите си, вместо да се подчиняват на исканията на администрацията. Преподавателите в Йейл Тимъти Снайдър, Марси Шор и Джейсън Стенли напуснаха САЩ и се преместиха в Университета на Торонто.
Директорът на Харвард отбелязва, че свободата на мисълта и научните изследвания, както и дългогодишният ангажимент на правителството да ги защитава, са позволили на университетите да допринасят за свободното общество. От написаното става ясно, че администрацията не планира да си партнира с университета за борба с антисемитизма "по съвместен и конструктивен начин", добави още Алън Гарбър.
Още по темата
- САЩ извадиха шефа на кабинета на Орбан от списъка "Магнитски"
- Тръмп реже парѝте за Държавния департамент и за миротворческите мисии на ООН
- "Не са минали и 100 дни, а тази нова администрация нанесе толкова щети." Байдън с остри критики срещу Тръмп
- Енергия, сделки, търсене на твърда антиевропейска позиция... За какво идва Тръмп-младши в България
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни