Германската икономика продължава да изпитва сериозни затруднения, като индустриалният сектор е сред най-силно засегнатите. Това може да доведе до значителни съкращения на работни места още през тази година, показва актуално проучване на Института за икономика в Кьолн (IW Köln).

Повече от една трета от германските компании очакват да се наложи да съкратят служители през 2025 г. заради икономическата стагнация. Според пролетното икономическо проучване на института 35% от анкетираните фирми заявяват, че планират съкращения, докато едва 24% възнамеряват да наемат нов персонал.

Анкетата, проведена сред 2 000 компании през март и април 2025 г., показва леко подобрение в сравнение с есента на 2024 г., когато 38% от фирмите прогнозираха съкращения, а едва 17% – разширяване на екипите.

Особено мрачно е настроението в индустриалния сектор – 42% от компаниите в този отрасъл очакват намаление на персонала, докато само 20% предвиждат разкриване на нови работни места. За сравнение, в сферата на услугите съкращенията се очакват от 21% от фирмите, докато 36% смятат да разширят екипите си.

Лоши икономически перспективи за 2025 г.

Прогнозата за икономическия растеж през 2025 г. е занижена до едва 0,1%. Според водещи икономически институти това се дължи основно на геополитически конфликти, които отслабват световната икономика. В проучването се посочва, че „германската индустрия продължава да страда от несигурността, свързана с новото американско правителство и от цялостното забавяне на глобалната икономика“.

Високите разходи за енергия, регулации и труд също подкопават конкурентоспособността на германските компании на международните пазари. Макар че новообявените мита от президента Доналд Тръмп върху вноса от Европейския съюз и други страни все още не са в сила, климатът за износ вече е „отровен“, предупреждават от IW.

Търговска несигурност и политически рискове

„Търговската война затруднява ежедневната дейност на бизнеса изключително много“, заявява икономистът Михаел Грьомлинг от IW. „Капризите на Доналд Тръмп идват в най-неподходящия момент и представляват сериозно изпитание за германската икономика.“

Според него новото германско правителство трябва в тясна координация с ЕС да предприеме мерки за стабилизиране на икономическата среда.

От есента на 2023 г. насам, в проучванията на института се отчитат повече песимисти сред фирмите, отколкото оптимисти. Към момента само 18% от компаниите определят бизнес ситуацията си като по-добра от миналата година, докато 40% съобщават за влошаване.

Нетният баланс между положителните и отрицателните оценки на бизнес климата е минус 22 процентни пункта за пролетта на 2025 г., подобрявайки се леко спрямо минус 33 пункта от края на 2024 г.

„Ситуацията се е подобрила, но остава сериозно неблагоприятна“, заключават от IW.