
"Булгаргаз" съхранява в Турция известни количества газ с цена от 360 лева за мегаватчас, става ясно от отговор на парламентарен въпрос на министъра на енергетиката Жечо Станков, съобщава Investor. Това е газ, купен през октомври 2022 година.
След доставката му обаче цената на суровината в Европа намалява до средно около 185 лева за мегаватчас и това прави пратката непродаваема. Оценката днес е още по-лоша за "Булгаргаз" - цената на нидерландската борса TTF спадна до най-ниското си ниво за последната година от около 32 евро за мегаватчас.

От отговора на Станков става ясно, че тази пратка е получена, преди да бъде сключен дългогодишният договор с турската фирма Botas, даващ достъп до терминалите на компанията. Всъщност преди него България на три пъти е купувала газ през тях - две през юни и една през октомври 2022 година. Третата пратка е по договора, осигурен от кабинета "Петков", предвиждащ доставката на седем танкера с втечнен газ от американската компания Cheniere.
За тях обаче не се намериха свобони слотове и в крайна сметка България купи само един танкер.
Според данните на енергийния министър днес част от количествата газ все още стоят на склад в Турция и изваждането им ще донесе нови загуби за "Булгаргаз". Газовата компания има загуба от 280 млн. лева за 2024 година и по думите на последните двама енергийни министри не плаща задълженията по договора с Botas повече от шест месеца.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни