1) Ясно е, че от “Възраждане” водят активна политика за излизане от ЕС. За разпад на ЕС се борят и основните им международни партньори - “Алтернатива за Германия” и “Единна Русия”. 

Това е легитимна политическа цел - но се надявам българските граждани да оценяват колко е опасна. А още повече се надявам българските политици да разбират какво значи всеки опит за сътрудничество с “Възраждане” и легитимиране на тази формация.

2) По-неясно е дали “Възраждане” преследва напускането на ЕС с легитимни основания, или като елемент от противоконституционна и незаконна, потенциално престъпна, политическа стратегия, включваща един или повече от следните елементи:

  • Промяна на демократичния конституционен ред в България и/или
  • Поставяне на българските институции в услуга на чужда държава и превръщане на България в имперски васал, марионетен режим, какъвто имахме до 1989 (в известен смисъл и до 1997) година.

Мнозина ще възразят, че отговорът на въпрос 2) си е съвсем ясен. Няма да се съглася - не защото ми липсват аргументи, че “Възраждане” обслужва чужд интерес и се стреми да разруши демократичния ред. А защото това са въпроси в правомощията на компетентните ни държавни органи - служби, прокуратура, съд. Само те могат да установят дали и доколко дейността на тази партия нарушава Конституцията и Закона за политическите партии и дали покрива някои хипотези от Глава първа на Особената част на НК (Престъпления против републиката, бел. ред.).

*Заглавието и подзаглавието са на редакцията.