С вече баналните мотиви "да спасим въглищните централи" и "да спасим българите от високите цени", народните представители от управляващото мнозинство за пореден - незнайно кой точно - път отложиха планираната за 1 януари на 2026 г. либерализация на пазара на електроенергия у нас. 

Че това ще стане, се разбра още преди седмици от изявление на вицепремиера Томислав Дончев, който заяви, че не можем да спазим поетите ангажименти в ПВУ за въглищните централи. Сега просто депутатите законово скрепиха положението. 

Формално предложенията дойдоха от парламентарните групи на БСП, Има такъв народ и Възраждане. Първите предлагаха отлагане с 3 години, вторите с 5, третите с 10 години. Прие се предложението на БСП, но всички заявиха, че срокът щял да се "измисли" между двете четения на закона. 

Според депутата от ИТН и председател на енергийна комисия Павела Митова новата дата не трябва да отговаря на нито една от посочените в законопроектите, за да се даде сигнал, че НС е обединено в решението си. По думите ѝ логичната дата за либерализацията трябва да е обвързана с мандатността на едно управление – или четири години, или осем.

Очаквано - мотивите за отлагането са, че освобождаването на цените щяло да доведе до тяхното избухване нагоре и че ще убие въглищната енергетика.