
Парламентът се отказа от разглеждането на исканията на прокуратурата за сваляне на имунитетите на Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов (ДПС-ДПС), Славчо Крумов, Ивайло Чорбов, Йордан Тодоров, Никола Димитров ("Възраждане"). Това стана, след като пленарната зала подкрепи направеното предложение за отпадане от дневния ред на точките, свързани с депутатските имунитети.
Отпадането на точките мина с решаващата подкрепа на ГЕРБ. Въпреки това обаче от ДПС - Ново начало нелогично и противно на фактите обвиниха "Продължаваме промяната - Демократична България" за това, че са подкрепили "Възраждане".
Предложението за отпадане бе направено от Петър Петров от "Възраждане" и бе подкрепено след процедура по прегласуване със 120 гласа "за", 68 - "против", 35 - "въздържал се".
От 120-те депутати, които бяха "за" 61 бяха от ГЕРБ, един от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) (това бе Лена Бориславова, която заяви от трибуната, че гласът ѝ е отчетен неправилно - б.р.), 30 от "Възраждане", 18 от "Демокрация права и свободи" - ДПС и 10 от "Величие".
Срещу гласуваха депутатите от ПП-ДБ, ДПС-Ново начало и 11 от МЕЧ.
С "въздържал се" - един от депутатите на ГЕРБ-СДС, 17 от "БСП-Обединена левица" и 16 от ИТН.
Преди това народните представители отхвърлиха предложението на ПП-ДБ да разгледат проект на решение за създаване на временна комисия за депутатските имунитети с 28 гласа "за", 107 - "против" и 64 - "въздържал се". Именно това предложение бе "аргументът" на ДПС - Ново начало, че от коалицията са спасили имунитетите на "Възраждане".
"Жалка работа. ПП-ДБ спасиха дерибеите и фашистите", коментира в кулоарите Делян Пеевски.
Твърдението му противоречи на факта, че от ПП-ДБ гласуваха "против" отпадането на точките. Пеевски не спомена нищо за гласуването на ГЕРБ, което бе "за" отпадането. Изказване в подобен дух направи и лидерът на МЕЧ Радостин Василев, който също вмени вина на ПП-ДБ.
Явор Божанков от ПП-ДБ се обърна към ГЕРБ като отбеляза, че с това гласуване слагат "чадър" над хора, които извършиха не просто нападение срещу някаква сграда, а срещу Дома на Европа, срещу европейска институция.
Николай Денков, съпредседател на парламентарната група на ПП-ДБ, заяви, че колкото повече го нападат господата от "ДПС-Ново начало", толкова по-удовлетворен се чувства.
"Това, което предложихме ние, не бе подкрепено от залата, а вместо това ГЕРБ гласуваха да паднат тези точки, с което отпадна възможността залата да обсъди и гласува тези имунитети", допълни Денков.
Още по темата
- Пеевски продължава да избира регулатори. Заедно с ГЕРБ, БСП и "Има такъв народ"
- Васил Божков вече не казва от ГЕРБ да са го изнудвали за 60 млн. лева. Съдът му разреши да пътува в чужбина
- Задава се трети вот на недоверие. Но партньорите не могат да се разберат нито кой да го внесе, нито за темата
- ДАНС на къса каишка. Пеевски и Борисов изглежда надделяха над Радев
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни