
Отново преди важна визита в Близкия изток, Доналд Тръмп избра пътя на провокацията. В сряда, в Овалния кабинет, бившият президент на САЩ заяви, че обмисля да преименува Персийския залив на „Арабски залив“ — идея, която според него „може да нарани чувствата на някого“, но явно е решен да обсъди:
"Ще трябва да взема решение. Не искам да нараня ничии чувства. Не знам дали ще има наранени чувства", каза той, цитиран от The New York Times.

Идеята за промяна на името не е нова в арабския свят. Още от края на 50-те години насам, с възхода на панарабизма, някои арабски държави — като Саудитска Арабия и ОАЕ — настояват заливът да се нарича „Арабски“. Според Associated Press, Тръмп е възнамерявал да обяви това именно по време на предстоящата си обиколка в региона — ход, който би бил добре приет от арабските му събеседници, но изключително остро възприет в Техеран.
От гледна точка на международната практика, Обединените нации и Международната хидрографска организация продължават да използват термина "Персийски залив", като в исторически документи на организацията е открит "пълен консенсус" около това название. Историческата последователност в употребата му започва още с цар Дарий Велики в V в. пр.н.е.
Обединение отвъд идеологиите
Иранската реакция беше мълниеносна и необичайно единодушна. Коментатори, политици, спортисти и дори изгнани опозиционери се обединиха около хаштага #ForeverPersianGulf. Според историци, като Турадж Даряи от Университета на Калифорния в Ървайн, казусът не е просто политически:
"Това надхвърля политиката, религията и идеологиите — става дума за нация и история, и е докоснало чувствителна струна", каза той пред New York Times. "Тръмп иска ли да преговаря с Иран или да му отнеме националната идентичност?"
Историкът подчертава символиката на заливите — Персийския и Каспийския — в иранското разбиране за „вода и земя“ (аб о ха̀х), фундамент на самосъзнанието.

Анализаторът Ахмад Зейдабади публикува в мрежата Х:
"Само заради прищевките на Тръмп Мексиканският залив няма да стане Американски, Канада няма да се присъедини към САЩ, а Персийският залив няма да получи фалшиво име."
Към недоволството се присъедини дори Реза Пахлави — синът на последния ирански шах и открит поддръжник на Тръмп:
"Ако тази идея е вярна, тя е оскърбление към иранския народ и нашата велика цивилизация", написа той в социалните мрежи.
Последствия за ядрената дипломация?
В момента САЩ и Иран водят деликатни преговори (с посредничеството на Оман) за ограничаване на ядрената програма на Техеран. След три срещи предстои нов кръг разговори в неделя, но според дипломати подобна провокация може да срине крехкото доверие.

Сейед Хосейн Мусавиан, бивш преговарящ по ядреното споразумение от 2015 г., предупреди:
"Това ще създаде недоверие и ще окуражи твърдолинейните среди в Иран, които твърдят, че на Америка не може да се има доверие."
Може ли една карта да препише история?
Тръмп има правомощия да нарежда промени в географските наименования за вътрешна употреба в САЩ. През тази година той вече подписа указ, с който картите в американския правителствен регистър бяха коригирани, така че "Gulf of Mexico" ("Мексиканският залив") да стане "Gulf of America" ("Американският залив"). Това породи международен спор, като Мексико официално заведе дело срещу Google за спазване на тази заповед.

Но светът не е длъжен да следва подобни едностранни решения. И ако Тръмп целеше дипломатически успех, може би ще получи обратното — историческа съпротива и съживен ирански национализъм.
Опитът да бъде изтрит „Персийският залив“ от картите може да се превърне в метафора за цялостния подход на Доналд Тръмп към външната политика: едностранен, емоционален и често пренебрегващ историческата тежест на символите. Само че този път "малката" смяна в един географски термин успя да направи това, което никой политик в Иран не е успявал от десетилетия: да обедини страната — срещу него.
---
Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".

Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни