Украйна е готова за мирни преговори с Русия, но само ако Москва незабавно потвърди пълно и трайно примирие. Това заяви президентът Володимир Зеленски вднес, ден след като руският президент Владимир Путин призова за преговори "без предварителни условия" – ход, който съвпадна с поредна нощна атака с дронове по Киев.

"Положителен знак е, че руснаците най-сетне започнаха да обмислят прекратяване на войната. Целият свят чака това от много дълго време. И първата стъпка към истински край на всяка война е прекратяване на огъня", заяви Зеленски.

Той добави:

"Няма смисъл да се продължава с убийствата дори за един ден. Очакваме Русия да потвърди прекратяване на огъня – пълно, трайно и надеждно – започвайки от утре, 12 май, и Украйна е готова да се срещне."

Предложението на Путин за преговори без предварителни условия на 15 май в Истанбул идва след натиск от страна на западни лидери, които настояват за 30-дневно безусловно примирие.

Международната общност следи внимателно развитието на ситуацията, като европейски лидери предупредиха, че отказът на Русия да приеме примирие може да доведе до засилени санкции и допълнителна военна помощ за Украйна.