"Искането за референдум за еврото е искане на "Възраждане". "Възраждане" е партньорска партия с партията на Путин в Русия. Изглежда, че Русия е заинтересована България да не влиза в еврозоната. Влизайки в тази линия на политика, президентът защитава позиции, които са чужди на страната".

Това каза пред бТВ бившият премиер Иван Костов. Така той коментира инициативата на президента Румен Радев от петък за провеждане на референдум за еврото.

Костов призова Народното събрание да реагира бързо и да отхвърли искането на Радев за референдум за еврото. Той посочи, че докладът с оценката за готовността на България за еврозоната ще е готов във вариант на чернова още след 20-25 май.

"Времето е много кратко и трябва да реагират бързо, ако искат да разсеят тези съмнения, че България не може да поддържа своя стратегически курс", каза той.

Костов коментира, че ходът на Радев може да цели да повлияе върху авторите на конвергентния доклад и да внуши, че институциите в страната не са единни в желанието за присъединяване към еврозоната.

"Когато се разглежда готовността за приемане на еврото, ЕК изисква да има траен постоянен консенсус страната да е член на европейската система. От тази гледна точка се създава едно съмнение. Това може да ни препъне, но зависи от решението на Народното събрание по отношение на референдума", обясни Иван Костов.

Той разкритикува Радев за  това, че руши не само авторитета на парламента и правителството, но и собствения си авторитет с експлоатирането на популистки тези.

Според Костов Радев опитва да отмести вниманието от въпроси, които засягат собствената му отговорност.

"Ако съм много мнителен, бих казал, че опитва да затули темата, че негово правителство е сключило крайно неизгоден договор в една паническа ситуация (договорът с "Боташ" - б.р.). Въпросът за референдума отмества и темата за корупцията, състава на мнозинството, участието на "Новото начало" в него. Това са тревожни въпроси за демократичната общност, те се наслагват върху нея, върху бизнеса.

Но бизнесът е категорично за еврото. Аз не бих застанал като политик срещу тази мощ, защото на това се дължи нашето благосъстояние - не го произвежда президентът или правителството, а икономиката", каза още Костов.

Той призна, че съществуват съмнения в обществото за смяната на валутата, които са и заради емоционалната привързаност към българския лев.

"Аз знам с какви жертви и усилия беше стабилизиран левът. Отлично познавам и историята на БНБ - тя е осмата банка в Европа, а от останалите седем само две са извън еврозоната. Ние сме горди с това, че българският лев е единадесетата европейска валута с въвеждането си през 1879 г.

Но има и нещо друго. Има икономика, политически и геополитически процеси, огромни размествания на пластовете. Почти всички европейски държави са преценили, че е по-добре да се обединят в обща европейска парична система. Затова е добре и ние да сме там", изтъкна Иван Костов.