
Социалистическата партия на премиера на Албания Еди Рама води убедително на парламентарните избори, съобщи Централната избирателна комисия, цитирана от Ройтерс.
При 30% преброени бюлетини социалистите печелят малко над 53% от гласовете, докато опозиционната коалиция, водена от Демократическата партия, е взела едва 34%.

При победа това ще донесе четвърти пореден премиерски мандат на Рама, който е на власт от 2013 г. Той предполагаемо ще остане на поста още четири години, за да продължи работата по водещата си външнополитическа цел - да присъедини Албания в ЕС до 2030 г. - обещание, около което Рама съсредоточи кампанията си, но което експертите определят като прекалено оптимистично.
Това са 11-ите избори в Албания след свалянето на комунистическия режим и първите, на които 245 000 граждани на страната зад граница имаха право да гласуват.

Предусещайки победата, тази сутрин Рама публикува следния пост във Facebook:
"Каква зора е днес!".
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни