Свиканият за утре протест за заплати на служителите в градския транспорт в София обещава да парализира целия град. Но решението на кмета Васил Терзиев да обяви деня за неучебен по тази причина предизвика допълнителни гневни реакции, най-вече сред родителите.

В 17 ч. стана ясно, че Терзиев е издал съответната заповед, която директори и учители трябваше да спуснат до родителите, за да реорганизират те в последния момент работния си ден на 14 май.

Пръв реагира министърът на образованието Красимир Вълчев, но в социалните мрежи: щял да забрани със закон правомощията на кметовете да обявяват неучебни дни.

Какво обаче доведе до тази ситуация? - "Колебанията" в часовия диапазон на протестните действия?

На 8 май синдикатите КНСБ и "Подкрепа" обявиха стачка с искане за по-високи възнаграждения на заетите в градския транспорт в София. "На 14 май (сряда) от 4:00 ч. пред входовете на гаражите и депата на Столичния градски транспорт в София ще се проведе протест под надслов "Достоен труд – достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!" - гласеше официалното съобщение, цитирано от Българската телеграфна агенция. Не бе обявено кога приключва протестът.

Оттам очакват 29 млн. лв. за Столичния градски транспорт, 6,5 млн. лв. за градски транспорт във Варна, 0,7 млн. лв. за този в Русе и 4,5 млн. лв. за Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация". Терзиев вече заяви, че Столична община може да си позволи 100 лв. върху възнагражденията на шофьорите в София вместо исканите от синдикатите 400 лв. Противното би означавало орязване от капиталовата програма на столицата.

На 11 май, коментирайки предстоящия протест, столичният кмет даде да се разбере, че "индикациите до момента са от 4:00 до 8:00 ч. сутринта на 14 май София да бъде блокирана и да няма градски транспорт". Тоест става въпрос за четири часа рано сутрин - малко преди "час пик".

Днес обаче се разбра, че блокажът ще е не четири часа, а осем - до 12 ч. Което явно е повлияло на Терзиев да издаде заповедта за неучебния ден - съдейки по заявката на Десислава Желязкова, директор на дирекция "Образование" в Столична община. Желязкова излезе с обяснение във фейсбук, провокирано от новата инициатива на новия-стар министър на образованието Вълчев да инициира "промяна в Закона за предучилищното и училищното образование, която да ограничи възможността кметовете на общини да обявяват еднолично неучебни дни". По думите й СО е била подведена за първоначалния диапазон на стачката и променените часове са наложили описания в закона форсмажор.

"Цял ден го обсъждаме с екипа на министъра и съгласуваме всяко действие, но явно екипът му не го информира, че решението е взето по всякакъв друг начин, но не и еднолично. Ако работещите в градския транспорт бяха запазили първоначално обявеното време, в което ще стачкуват - от 4:00 до 8:00 ч., щяхме да помолим учителите и директорите да са толерантни към закъсняващите ученици, а родителите - към закъсняващите учители. След промяната на обявения първоначално период на ефективни стачни действия, с екипа на министъра обсъдихме всякакви възможни варианти - неучебен ден да е само за големите ученици, за тези до 8-ми клас да е учебен, защото по наредба следва да са в най-близкото училище в квартала, ноооо това не е така, жителите на "новите квартали" нямат близко училище - най-близкото е на 4 км. Учителите също няма как да стигнат до работа, съответно няма кой да посрещне децата. 

И последно, в ЗПУО е описана процедурата и тя е спазена до последната точица - "чл. 105, (3) В случай на извънредни или непредвидени обстоятелства ...кметът на общината след уведомяване на началника на регионалното управление на образованието може да обявява до три учебни дни за неучебни в една учебна година за училища на територията на общината" - описа ситуацията Желязкова.

"И да, 3 януари не е форсмажор, но липсата на градски транспорт за повече от половин ден в град с размерите на София, е!" - посочва в заключение, визирайки факта, че Терзиев предложи на министъра на образованието 3 януари да бъде обявен за неучебен ден със заповед на министъра. От МОН първо отказаха, а после се съгласиха.

С обяснение - извинение излезе и самият Терзиев:

"Напълно съзнавам, че новината за обявяването на утрешния ден за неучебен идва късно и за много семейства това ще създаде неудобства. Извинявам се, че се наложи да го обявим в последния момент. Но вярвам, че най-важното е да не оставим децата да чакат по спирките, без да знаят дали и кога ще дойде превозно средство."