Виктор Орбан ги нарече "буболечки, които са заспали зимен сън" и обеща да ги "ликвидира" по време на "голямото пролетно почистване". Става дума за журналистите и гражданските активисти, които "нарушават суверенитета на Унгария с корумпирани долари" - определение за всеки, който по някакъв начин критикува Орбан и неговия режим.

И моментът настъпи - партията на Орбан "Фидес" представи законопроект за "голямо разчистване" и "ликвидиране". И той е много сериозен. Дотолкова, че Telex, най-големият унгарски независим новинарски портал, който обикновено е доста предпазлив и непатетичен в подбора си на думи, този път написа: "Напуснахме Европа".

Представеният на 14 май проектозакон ще създаде руски условия в Унгария. С безобидното име "За прозрачността на обществения живот", той предвижда строги мерки срещу всички организации, които "нарушават суверенитета на Унгария, като извършват дейности, които влияят на обществения живот с чуждестранна подкрепа".

И финансирането от ЕС ще вкарва в черния списък

Според закона това може да означава "нарушаване, негативно представяне или подкрепа на действия срещу ценностите и разпоредбите на Конституцията", включително единството и сплотеността на всички унгарци, християнската култура на Унгария, брака като изключителен съюз между мъж и жена и стремежа към мир и сътрудничество с други народи и държави. Дейностите, които "влияят върху обществения живот", могат на свой ред да се състоят в "оказване на влияние върху процесите на вземане на държавни и обществени решения" или "оказване на влияние върху волята на избирателите".

Според проектозакона на новосъздадената в началото на 2024 г. Унгарска служба за защита на суверенитета ще бъде дадено правомощието да класифицира организациите като "подкрепяни от чужбина", ако получават каквито и да било дарения от чужбина, без да се определят някакви долни граници. Според проекта дори обикновеното подаряване на книга ще представлява "чуждестранна подкрепа". Финансирането от ЕС също попада в тази категория.

Всяка критика срещу Орбан ще бъде криминализирана

Правителството ще може да впише организациите в специален регистър. Веднъж вписани в регистъра, те вече не могат да бъдат подпомагани чрез правилото за един процент от данъка върху доходите, което позволява на частните лица да даряват един процент от годишния си данък върху доходите на неправителствени организации.

Организациите, вписани в регистъра, няма да имат право да получават и чуждестранни дарения без държавно одобрение. Ако засегната организация все пак получи неоторизирани дарения от чужбина, тя трябва да плати висока глоба, а дейността ѝ и самата тя може да бъдат забранени.

Проектът не предвижда възможност за обжалване на вписването в регистъра. В обобщение: От уебсайт до партия, по принцип всичко и всеки може да бъде засегнат. А на практика всяка критика срещу Орбан и неговия режим може да бъде криминализирана и забранена.

"Срещу украинската пропаганда"

Правителството на Орбан вече е приело няколко закона, насочени към дискредитиране на критичните гласове в Унгария, като например закона "Спрете Сорос" от 2018 г. Настоящият проектозакон обаче е най-мащабният. И правителството на Орбан не крие това.

"Правителството даде ясно да се разбере, че не става въпрос само за надзор", пише Золтан Ковач, държавен секретар по комуникациите. "Законът за прозрачността е най-добрият инструмент срещу украинската пропаганда", казва Ковач.

Независимите медии, гражданските организации и опозиционните партии са единни в критиката си към законопроекта. "Властта иска да контролира всичко, тя не търпи пространство за свободни дейности", пише порталът Telex. "Всичко, което е свободно, което не е под нейно влияние - те го затварят, отнемат, правят го невъзможно". Дружеството за граждански свободи, една от най-важните унгарски организации за защита на гражданските права, заяви в изявление: "Тук не става въпрос за защита на суверенитета. Правителството се страхува да не загуби властта си."

Лидерът на унгарската опозиция Петер Магяр от партията "Тиса" определя закона като "нова стъпка по пътя на Путин". Кметът на Будапеща Гергели Карачони написа във Фейсбук: "Правителството напразно се опитва да превърне родината ни в Русия, Будапеща не е Москва и никога няма да бъде".

Ако законът влезе в сила, неговите разпоредби ще затруднят изключително много работата на независимите медии и неправителствените организации, тъй като много от тях разчитат на правилото за облагане с един процент. Правителството би могло да забрани медиите или организациите и за най-малкото нарушение. Пример за това е разследващият портал Direkt36. Преди известно време той беше обвинен, че работи в полза на украинските тайни служби. Причината: Direkt36 беше публикувал документалния филм "Династията" за корупцията и милиардното забогатяване на семейство Орбан.

Орбан иска да запази властта си на всяка цена

В действителност обаче законът би могъл да бъде насочен към опозиционната партия "Тиса", която в момента значително изпреварва “Фидес” на Орбан в социологическите проучвания. Следващите парламентарни избори в Унгария ще се проведат през пролетта на 2026 г.

Орбан отдавна твърди, че партията "Тиса" е купена от ЕС и Украйна, за да доведе до смяна на властта в Унгария. Сега премиерът и неговото правителство изкривяват още повече този разказ. Във вторник Орбан написа във Фейсбук, че "унгарска опозиционна партия е взела активно участие в операция на украинските тайни служби", без да представи каквито и да е доказателства за това.

"Законът за прозрачност" ще бъде обсъден през следващата седмица. Не е ясно кога ще бъде гласуван. Ясно е обаче, че най-вероятно ще бъде обявен за незаконен от Съда на Европейския съюз. Това обаче вероятно ще отнеме години, а дотогава Орбан може да е постигнал целта си да запази властта на всяка цена.

Дойче веле