Тръмп определи разговора си по телефона с руския си колега Владимир Путин "като много добър", предаде Ройтерс, като се позова на постове на американкия президент в неговата социална мрежа „Трут соушъл“. 

Тръмп добави, че Русия и Украйна ще започнат незабавно преговори за прекратяване на огъня. Условията ще бъдат договорени между двете страни, допълни още Тръмп.

"Току-що приключи двучасовият ми разговор с руския президент Владимир Путин. Смятам, че той премина много добре. Русия и Украйна незабавно ще започнат преговори за прекратяване на огъня и, което е по-важно, за прекратяване на войната. Условията за това ще бъдат договорени между двете страни, както само трябва да бъде, защото те знаят детайлите в едни преговори, с които никой друг не може да бъде наясно“, каза Тръмп и допълни, че тонът и духът на разговора му с Путин са били отлични.

Русия искала да сключи голяма търговска сделка със САЩ, когато войната приключи. Президентът на САЩ допълни, че Украйна ще извлече полза от търговията.

„Русия иска да прави мащабна търговия със САЩ, когато тази катастрофална "кървава баня“ приключи, и аз съм съгласен“, заяви Тръмп и добави, че потенциалът търговско-икономическото сътрудничество между Росия и САЩ след края на конфликта е неограничен. „По същия начин Украйна може да бъде голям бенефициент на търговията в процеса на възстановяване на страната“, каза Тръмп.

Ватиканът, представляван от папа Лъв Четиринадесети, е проявил много голям интерес да бъде домакин на руско-украинските преговори, твърди още той.

„Преговорите между Русия и Украйна ще започнат незабавно. Информирах за това президента на Украйна Володимир Зеленски, председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, президента на Франция Еманюел Макрон, министър-председателя на Италия Джорджа Мелони, канцлера на Германия Фридрих Мерц и президента на Финландия Александър Стуб по време на разговор, който проведох непосредствено след разговора с президента Путин. Ватиканът, представляван от папата, заяви, че бил силно заинтересуван да бъде домакин на преговори. Така че нека този процес да започне!“, заяви Тръмп.

Доволен се оказа и Путин

Доволен се оказа и Путин. Пред журналисти той обяви, че разговорът е продължил над два часа и го определи като "съдържателен и откровен", предаде ТАСС.

"Разговорът се състоя, той продължи повече от два часа", заяви Путин. "Той беше много съдържателен и много откровен и като цяло, според мен, в това отношение много полезен", добави руският лидер пред журналисти по време на визита във федералната територия „Сириус“.

Путин заяви, че Москва е готова да работи с Киев относно меморандум за бъдещ мирен договор, който в това число може да включва въпроса за прекратяване на огъня и принципи за уреждане на конфликта.

"Русия ще предложи и е готова да работи с украинската страна по меморандум за възможно бъдещо мирно споразумение с определяне на редица позиции. Като например принципите на уреждане, сроковете на евентуалното мирно споразумение и т.н., включително възможно прекратяване на огъня за определен период от време, ако бъдат постигнати съответните споразумения", каза той.

Путин добави, че е нужно руската и украинската страна да постигнат такива компромиси, които да удовлетворяват и двете страни.

"Въпросът, разбира се, е руската и украинската страна да проявят максимално желание за мир и да намерят компромиси, които да удовлетворяват всички страни. В същото време бих искал да отбележа, че позицията на Русия като цяло е ясна. Основното за нас е да отстраним първопричините за тази криза", обяви още

Реакциите

След разговора си с Путин Тръмп е говорил и с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, президентите Еманюел Макрон на Франция, Александър Стуб на Финландия и Володимир Зеленски на Украйна, германския канцлер Фридрих Мерц и премиера на Италия Джорджа Мелони.

„Имахме добър разговор с Тръмп, за да бъдем брифирани за разговора му с Путин“, написа Фон дер Лайен в Х.

"Искам да благодаря на президента Тръмп за неуморните му усилия да постигне прекратяване на огъня в Украйна. Важно е САЩ да останат ангажирани.  Ще продължим да подкрепяме Володимир Зеленски, за да постигнем траен мир в Украйна", добави тя.

Европейските лидери и лидерите на САЩ подкрепят предложението на папа Лъв Четиринадесети Ватиканът да бъде домакин на руско-украински преговори, заяви италианската премиерка Джорджа Мелони, предаде Ройтерс.

„Работи се за незабавен старт на преговорите между страните, които могат да доведат до прекратяване на огъня възможно най-скоро и да се изградят условия за справедливи и траен мир в Украйна“, заяви тя.

"В това отношение готовността на Светия отец да бъде домакин на разговорите във Ватикана беше оценена положително. Италия е готова да даде своя принос за улесняване на контактите и да работи за мира", се казва още в изявление на Мелони.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски коментира, че Киев и неговите партньори обмислят организирането на среща на лидерите на Украйна, Русия, САЩ, страните от Европейския съюз и Великобритания като част от усилията за прекратяване на войната на Москва в Украйна.

Говорейки пред репортери в Киев, след като днес проведе два телефонни разговора с президента на САЩ, украинският лидер заяви, че се надява срещата да се състои възможно най-скоро и че не е изключено домакин да бъде Турция, или Ватикана, или Швейцария.

Европейските лидери се договориха да засилят натиска върху Русия чрез санкции, след като президентът на САЩ ги информира за разговора си с руския президент, съобщи от своя страна говорител на германското правителство.

"Президентът на САЩ и европейските партньори се договориха за следващите стъпки. Те се съгласиха да координират тясно преговорния процес и да положат усилия за провеждане на допълнителна техническа среща", заяви говорителят.

"Всички страни потвърдиха готовността си да придружават отблизо Украйна по пътя към прекратяване на огъня. Европейските участници обявиха, че ще увеличат натиска върху руската  страна чрез санкции", каза той.