Полски военни се намесиха след подозрителни действия на руски танкер в близост до електропреносен кабел между Полша и Швеция, съобщи премиерът Доналд Туск, цииран от Ройтерс.

Инцидентът е станал в Балтийско море и е предизвикал реакция от страна на полските власти, тъй като плавателният съд, част от т.нар. „сенчест флот“ на Русия, е извършвал маневри край важна енергийна инфраструктура.

Министърът на отбраната Владислав Кошиняк-Камиш потвърди, че засегнатият кабел е собственост на полския оператор Пе Ес Е. Той уточни, че руският кораб е бил прогонен от района от полски патрулен самолет, а военноморският кораб „Хевелюш“ се е отправил към мястото на инцидента.

„Това показва колко опасни са времената, в които живеем, колко сериозна е ситуацията в Балтийско море“, заяви Кошиняк-Камиш. Според него, откакто Швеция и Финландия се присъединиха към НАТО, регионът се е превърнал в ключова зона с чести инциденти, най-често свързани с прекъсвания на подводни кабели и саботажи.

Полша обеща твърд отговор на всяка атака срещу инфраструктура в Балтийско море. Вицеадмирал Кшищоф Яворски, командир на морските сили в района, съобщи, че танкерът, предизвикал инцидента, се казва „Сън“ (Sun) и плава под флага на Антигуа и Барбуда.

Инцидентът се вписва в нарастващото напрежение в региона и засилените мерки за сигурност от страна на НАТО след началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г., отбелязва БТА.

---

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".