Кибератака срещу постоянното представителство на България в НАТО е довела до изтичане на чувствителна информация.

Това съобщи депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев, цитиран от БНР. По-късно то бе отречено от дипломатическата ни мисия. 

Атаката била извършена през април, твърди Мирчев. По думите му тя била с цел искане на откуп.

В писмен въпрос към министъра на отбраната Атанас Запрянов депутатът иска от министерството отговор какви мерки са взети във връзка с инцидента.

По-късно Мирчев разпространи съобщение във феейсбук. В него той твърди, че предполагаемият източник на атаката е Русия.

"Тъй като българските институции от април 2025 г. мълчат по темата, зададох въпрос на МВнР, МО и ДАНС. Притеснителните моменти са, че е изтекла чувствителна информация, а за пробива сме били уведомени от НАТО, вместо от отговорните за киберсигурността ни.

Допълнително притеснение буди фактът, че няма данни за подготовка на анализ на случилото се, МО е било информирано един месец след атаката по време на заседание на съвета по киберсигурност, а ДАНС изглежда не работи по темата. По неофициална информация вместо ДАНС е активирано Информационно обслужване, което говори повече за опит за замитане на следи, отколкото за разследване и стигане до източника на атаката", пише депутатът.

Клуб Z потърси за коментар мисията на България в НАТО. Оттам дадоха следния отговор:: 

"Това не е вярно. Не е имало заплаха за киберсигурността на българското постоянно представителство в НАТО. Такава заплаха не е засечена нито от българска страна, нито от службите на пакта."