Конституционният съд на Румъния отхвърли жалбата на лидера на крайнодясната партия "Алианс за обединение на румънците" (АУР) Джордже Симион, с която той поиска да се анулират резултатите от втория тур на президентските избори в страната, предаде Ройтерс.

Симион изгуби балотажа в неделя от независимия кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан.

"На заседанието на 22 май 2025 г. Конституционният съд, в рамките на своите правомощия (…), разгледа искането за отмяна на резултатите от изборите за президент на Румъния на втория тур на гласуване на 18 май 2025 г., подадено от г-н Джордже-Николае Симион. Конституционният съд единодушно отхвърли искането за отмяна на резултатите от изборите като неоснователно. Решението е окончателно", обяви Конституционният съд на Румъния в прессъобщение.

Жалбата на Джордже Симион, в която той оспорва резултата от втория кръг на президентските избори, бе регистрирана вчера.

"Конституционният съд продължи държавния преврат, като отхвърли нашата жалба", написа днес лидерът на АУР в профила си във "Фейсбук". "Единственото, което ни остава, е да продължим да се борим".

С последващо решение Конституционният съд потвърди резултата от изборите в присъствието на новоизбрания президент Никушор Дан и временния държавен глава на Румъния Илие Боложан.

Изборите за президент в Румъния този месец се проведоха повторно, след като Конституционният съд анулира миналогодишния вот заради съмнения за руска намеса в полза на победителя в първия тур през ноември - крайнодесния независим кандидат Калин Джорджеску.

Обвиненията на Симион

Симион заяви по-рано тази седмица, че възнамерява да внесе искане в Конституционния съд за анулиране на изборните резултати поради "външна намеса" в изборния процес. Той обвинява във вмешателство Франция, Полша, Молдова и Испания.

Симион твърди, че френският президент Еманюел Макрон е демонстрирал по индиректен начин подкрепата си за Никушор Дан, като е посочил, че изборите на 18 май са изключително важни за правилния европейски път на Румъния. 

Полският премиер Доналд Туск пък публично сравнил Никушор Дан с проевропейския кмет на Варшава Рафал Тшасковски, който победи на първия тур на президентските избори в Полша и ще се яви срещу кандидата на десницата Карол Навроцки на балотажа на 1 юни.

За намесата на Република Молдова в жалбата пише, че президентката Мая Санду изразила публично подкрепата си за Никушор Дан и направила паралел със собствената си държава, в която успешно е победила "контролиран от Кремъл персонаж", като по този начин намекнала, че Симион е проруски кандидат. 

Испанската намеса - лидерът на опозицията и председател на Народната партия (НП) Алберто Нунес Фейхоо споделил съобщение, в което подкрепя Никушор Дан и призовава живеещите в Испания румънци да не вярват "в популизма и в онези, които имат решение за всичко, без някога да са разрешавали нещо", а да се доверят на Европа и проевропейските партии. Според съобщението на испанския опозиционен лидер, Дан е "без съмнение европейското бъдеще на Румъния".

В жалбата на крайнодесния лидер се посочва, че "волята на народа е била потъпкана от съюз на технократи, натиск върху чуждестранни разузнавателни служби и съдебни постановления".

Симион и дума не обелва за унгарския премиер Виктор Орбан, който подкрепи кандидатурата му - не е ясно как това не се вписва в неговата концепция за "външна намеса".

На помощ на крайнодесния лидер се притичва и основателят на приложението за съобщения "Телеграм" Павел Дуров, който се съгласи, че Париж се е опитал да повлияе на президентските избори в Румъния, като поискал платформата му да блокира профили на консерватори. Дуров, който е руски гражданин, написа в "Екс", че е готов да даде показания относно предполагаема външна намеса в президентските избори в Румъния, "ако това ще помогне на румънската демокрация". Доказателства към твърденията му така и не са предоставени, а службата за външно разузнаване на Франция категорично ги отхвърли.