Агресивни врани нападат хора в столичната детска градина "Мечо Пух". Персоналът отказва да извежда децата на двора. Учителка, атакувана в гръб и накълвана до кръв, е една от жертвите, съобщава Нова тв.

Враната забила нокти в главата на жената, която била откарана в Спешна помощ. Директорът на детската градина е забранил на преподавателите да разпространяват информация за случая.

Птиците са в размножителен период и бранят малките си, обясняват специалисти и предупреждават, че ситуацията е сериозна. Обект на атака е станал и дрон на столичен авариен отряд.

"За три седмици никой не успя да се справи с проблема”, коментира Пламен Пенчев, чието дете посещава детската градина.

Той самият се е обаждал в Столичната община и съобщил, че повече от две седмици децата са заложници на агресивните птици.

От Дирекция „Аварийна помощ и защита” са пуснали дрон, който да облети района, за да намери гнездо на враните, обясни директорът ѝ Красимир Димитров. След консултация със специалисти се оказало, че черните птици се плашат от белия цвят. Именно затова от Общината поставиха бели знамена из двора на учебното заведение. Димитров обясни, че на детската градина ще бъдат предадени звуци, имитиращи гарван в беда, които също да плашат агресивните птици. Децата ще бъдат извеждани под надзора на служители от Дирекция „Аварийна помощ и защита”.

От фондация "Дивите животни" обясниха по-подробно защо врановите птици могат да бъдат по-агресивни в тази част на годината:

"В този период от годината врановите птици, които обитават населените места (врани, сойки, свраки, чавки) отглеждат своите малки. Малките напускат гнездото много преди да могат да летят и щъкат по клони и сгради, при което често се случва да паднат. Има и един друг момент, че много от врановите малки са с деформирани по рождение крака, по мое мнение заради боклуците от кофите, с които родителите ги хранят - метаболитни нарушения от непълноценната и вредна храна.

Когато някое от малките падне на земята, родителите самоотвержено го пазят от всичко, което би могло да представлява опасност, включително хората, които минават в един определен периметър. Нормално поведение е, врановите птици са родители, които могат да служат за пример на човеците."

Природозащитниците дават и съвет как хората да се справят с проблема:

"Атаките върху преминаващи същества от страна на врановите птици са яростни, но не са животозастрашаващи и елементарно съобразяване с обстоятелствата и пазене на очите би свършило идеална работа. Все пак градът не е изолирано място под похлупак, в което хората да се скрият от всичко живо, тук има и природа - животни и растения. Дори да клъвнат по главата или да "чукнат" темето Ви с крака прелитайки, не е чак голяма драма, изненадата е по-стряскаща.

Би свършило добра работа някой по-безстрашен човек да качи падналото вранче на клон или да се огради някакъв периметър около вранчето на земята, така че да бъдат предупредени останалите граждани да не се доближават известно време до мястото, докато малкото е там."