
Европейската комисия стартира инициатива, целяща ЕС да се превърне в двигател за създаване и развитие на стартиращи (стартъп) и бързо развиващи се (скейлъп) компании. Стратегията, представена днес от зам.-председателя на ЕК Стефан Сежурне и еврокомисаря Екатерина Захариева, предвижда цялостен пакет от мерки за насърчаване на т.нар. компании еднорози - стартиращи фирми, които за по-малко от десетилетие достигат пазарна оценка от над 1 милиард долара.
Централна роля в новия подход заема инициативата „От лаборатория до компания еднорог“. Тя има за цел да ускори трансфера на научни открития към реалната икономика чрез създаване на хъбове, които ще свържат университетските екосистеми с бизнеса. Нови насоки ще уреждат лицензирането, авторските права и дяловото участие на академичните институции при комерсиализацията на интелектуалната собственост. Стратегията ще предложи и единен план за държавната помощ в тази област.

Единни правила и цифрова идентичност
За да улесни бизнеса в целия ЕС, Комисията ще предложи т.нар. 28-и режим - унифицирани правила, валидни за всички страни членки. Те ще обхващат ключови области като несъстоятелност, трудово и данъчно законодателство. В допълнение ще бъде въведен Европейски бизнес портфейл - инструмент за цифрова идентификация и комуникация с администрацията във всяка точка на съюза.
Финансови инструменти и институционални инвеститори
Финансирането остава критичен фактор за разрастването на иновативните компании. Новата стратегия предвижда създаването на доброволен Европейски пакт за инвестиции в иновации, който ще насърчи големите институционални инвеститори да влагат в рискови фондове и скейлъпи. Специална роля ще има инициативата „Съюз за спестявания и инвестиции“, както и разширеният фонд Scaleup Europe.
Европейският съвет по иновациите също ще бъде преструктуриран с цел по-лесен достъп до финансиране и облекчени процедури за компаниите с дълбоки технологии (основаващи се на принципите на изкуствения интелект и машинното обучение).

Привличане на таланти и „Син килим“ за основатели
Комисията обръща специално внимание на човешкия капитал с програмата „Син килим“, насочена към задържане на таланти и привличане на предприемачи от страни извън ЕС. Освен подобрения в образованието и данъчни облекчения за фирмите, ако дават акции на служителите си, ще се работи за популяризиране на Директивата за синята карта и ускорени визови режими за чуждестранни основатели.
Достъп до инфраструктура и проследяване на резултатите
За да се преодолеят бариерите пред достъпа до технологична и изследователска инфраструктура, Комисията ще въведе Харта за достъп за индустриални потребители. С нея ще бъдат хармонизирани различията в договорите и условията между държавите членки.
Напредъкът по изпълнение на стратегията ще бъде наблюдаван чрез глобални ключови показатели за ефективност, а ЕК ще публикува междинен доклад до края на 2027 г.
---
Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".

Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни