
Групите на Европейската народна партия (ЕНП), социалистите и либералите в Европейския парламент се споразумяха снощи за отпадането на всички референции за „македонска идентичност“ и „македонски език“ от проектодоклада за напредъка на Република Северна Македония (РСМ).
Това съобщи в своя профил във фейсбук българският евродепутат Андрей Ковачев (ГЕРБ/ЕНП).
Премахването е станало по искане на ЕНП.

Ковачев очаква поправката да бъде подкрепена от мнозинството евродепутати в пленарна зала в Страсбург идната седмица. Дебатът по темата е насрочен а 8 юли, а гласуването е ден по-късно.
„Теми за идентичност и език нямат място в доклад за напредъка на страна-кандидат за членство в ЕС. Такива теми водят само до разединение и отварят кутията на Пандора. Това се потвърждава в конкретния случай и от постоянните изяви на управляващите в Скопие и особено на премиера Мицкоски с неговите манипулации за „многовековна идентичност и език“, пише Ковачев.
Според него неприкритата цел на властите в Скопие е била в навечерието на местните избори да покажат някакъв невероятен триумф над „източния съсед“ и по този начин да обяснят защо биха направили някои козметични промени на тяхната конституция и вкарали частично българите в нея.
На 24 юни Комисията по външна политика в Европейския парламент не допусна внасянето на устна поправка от групата на ЕНП, предвиждаща в текста преди думите за „македонски език и идентичност“ да бъде добавено определението „съвременен“. Въпреки това обаче от ЕНП, социалистите, либералите и „зелените“ увериха, че преди гласуването в Страсбург ще внесат същата поправка писмено. Поправката бе блокирана от унгарски представители от партията ФИДЕС на премиера Виктор Орбан, които са част от крайнодясната група „Патриоти за Европа“ (ПзЕ).
Автор на доклада е австрийският „зелен“ евродепутат Томас Вайц. Той е обвиняван в необективност и за това, че преди изготвянето на доклада се е срещал с управниците на РСМ.
Мицкоски: Изтриха го по талибански начин
Отпадането на термина „македонска идентичност и македонски език” от доклада е също толкова лошо, колкото и ако към този термин беше добавено „модерен“ (съвременен), заяви премиерът на РСМ Християн Мицкоски, цитиран от БТА
„Важното е обаче да се напомни, че тази малка стъпка, когато „македонска идентичност и македонски език” мина в Комисията по външни работи, ще остане в колективната памет, че за пръв път някога „македонска идентичност и македонски език” са минали в главния град на ЕС и в седалището на европейската демокрация – Европейския парламент. Второ, още веднъж се показа и доказа, че проблемът не е само вписването на българите в конституцията, а е много, много, много по-дълбок. И сега всички тези, които в миналото манипулираха, всички тези, които ни убеждаваха, че само да променим конституцията си и всички наши проблеми ще бъдат решени, трябва да излязат пред македонските граждани и да им се извинят. За съжаление, това, което седем години се случваше в държавата ни, доведе до една такава ситуация. Не исках да го кажа, но ще го кажа - по талибански начин да се изтрива македонската идентичност и македонският език от доклада на Европа. Това дочакахме като народ в XXI век“, каза Мицкоски.
И посочи виновниците – бившия външен министър Буяр Османи, експремиера Димитър Ковачевски, бившия министър по европейските въпроси Боян Маричич и други.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни