Мащабна операция под кодовото име "Водовъртеж", координирана от Европейската прокуратура, нанесе сериозен удар на престъпни мрежи, извършвали ДДС измами чрез продажба на луксозни автомобили втора ръка.

Акцията се е провела едновременно в България и още 7 страни членки на ЕС, включително Германия и Италия, като са извършени близо 80 обиска.

Новината бе съобщена от институцията, ръководена от Лаура Кьовеши.

Щетите от схемата се изчисляват на около 100 милиона евро. Измамниците са се възползвали от правилата за вътрешнообщностни доставки в ЕС, използвайки фиктивни фирми, фалшиви фактури и документи, за да избегнат начисляване и плащане на ДДС. Част от колите били формално "продадени" на компании в Лихтенщайн и Сан Марино, но никога не били регистрирани там. След това автомобилите били реализирани на пазара в Италия и други държави.

Само в Италия са конфискувани 14 имота, два терена и 25 превозни средства, от които 19 са луксозни автомобили. Замразени са 50 банкови сметки. В Германия са иззети пари в брой, луксозни предмети и два автомобила.

От българска страна в акцията са участвали Националната следствена служба, ГД "Национална полиция", ГД "Жандармерия и СОБТ" и ГДБОП.

Схемата не само прикривала реалната търговия, но и позволявала на участниците да искат неправомерно възстановяване на ДДС от държавните институции. Разследването обхваща хиляди продадени автомобили и сложна мрежа от свързани дружества и трансакции.

---

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".