
Правителството остава ангажирано с плавния и ефективен преход към еврото в интерес на всички граждани. Това посочи премиерът Росен Желязков в публикация в социалната мрежа „Екс“ като част от политическите реакции у нас по повод гласуванията днес в рамките на Европейския съюз, с които окончателно бе одобрено влизането на България в еврозоната.

Премиерът: Успяхме!
„Успяхме. От 1 януари 2026 г. България официално ще приеме еврото. Благодарим на всички институции, партньори и на всички, чиито усилия направиха възможен този знаков момент“, пише още министър-председателят, цитиран от БТА.
Съветът на ЕС днес гласува с единодушие последните решения, свързани с приемането на България в еврозоната от 1 януари догодина. С това процедурата е изчерпана, след като по-рано днес Европейският парламент също одобри с голямо мнозинство доклада за въвеждането на единната европейска валута от нашата страна.
Борисов: Нямаме неизпълнени обещания
"Нямаме неизпълнени обещания", заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на специална пресконференци, след като решението стана факт.
"Преди 7-8 месеца казах, че ще ни отворят прозореца за влизане в Шенген, eврозоната, към днешна дата е факт", не пропусна да изтъкне той.
Набелязали сме развитие на икономиката, модернизация и по-високи доходи, добави той. Това може да стане, когато сме равни и взимаме участие във важните решения на Европа, изтъкна Борисов.
Пеевски: Завърши присъединяването ни към утвърдените демокрации
Неговият все по-явен съратник Делян Пеевски - санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания и водач на ДПС-Ново начало - обясни, че формацията му била гарант, че никога повече няма да има “смяна на посоката”.
Тази решаваща крачка, с която България завърши окончателно своето присъединяване към развитите и утвърдени демокрации, трябва да натовари управлението на страната с още по-голяма отговорност. И затова напомням на всички контролни органи и органи на изпълнителната власт за това, че процесът на въвеждането на еврото трябва да премине в условията на максимален контрол и защита на хората от спекуланти и възможни злоупотреби, за да могат да усетят само най-доброто от това, което предстои пред тях с влизането ни в Еврозоната, заявява Пеевски.
Асен Василев: Промяната се случи!
„Промяната се случи!“ . Това пък обяви във фейсбук лидерът на „Продължаваме промяната“ (ПП) Асен Василев.
„30 години след началото на пътя на България към Европа. Страната ни вече е пълноправен член на еврозоната, пълноправен член на всички формати в Европейския съюз!
След като по време на кабинета на Кирил Петков през 2022 г. одобрихме плана за приемане на еврото, а по време на кабинета на Николай Денков през 2023 приехме законодателството, днес можем да кажем, че България е равна с другите европейски народи“, заявява още Василев.

Радан Кънев: Няма да реши проблемите с корупцията
Евродепутатът от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Радан Кънев също констатира окончателното гласуване в Съвета на ЕС - „с което процедурата е формално завършена“.
„Аз се въздържам от големи думи по повода. Членството във валутния съюз е естествено продължение на интеграцията в ЕС и добро решение“, пише Кънев във фейсбук.
Според него обаче това е възможност, а не универсално решение.
„Основните проблеми пред обществото и икономиката ни са корупцията, кризата на правовата държава и чуждите влияния в политическия процес, службите и медиите. Тези проблеми трябва да решим сами, със средствата на вътрешната политика. Наивно е да очакваме, че членството в еврозоната е тяхно решение“, коментира още Радан Кънев.
АПС: Исторически момент
От парламентарната група на АПС (фракцията на Ахмед Доган) обявиха, че случващото се е исторически момент.
„След днешното гласуване вече можем с увереност да заявим, че България е на прага на членството си в еврозоната — ключов етап, който финализира дългогодишния процес по пълноправната европейска интеграция на страната ни. Това е исторически момент, с който се затваря цикъла по присъединяването ни към всички основни механизми и политики на Европейския съюз.
Ние винаги сме подкрепяли пълноправното членство на България в ЕС – не просто като политически приоритет, а като стратегически избор за бъдещето на страната, за стабилността, развитието и благосъстоянието на българските граждани“, обявиха от АПС във фейсбук.
"Честито европейци, България е в еврозоната! Огромната заслуга е на активното ни гражданско общество!", написа във фейсбук депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров.
Ивайло Мирчев (ДБ): Голяма геополитическа победа
Според съратника му от парламентарната група Ивайло Мирчев (съпредседател на партия "Да, България" - част от фракцията "Демократична България") днес е исторически ден за България.
"Ден, който ще бъде запомнен и от който ще берем позитивите не само ние, но и нашите деца, внуци и поколения след нас. Това е и голяма геополитическа победа за България, защото ще бъде много по-трудно страната ни да бъде откъсната от западната орбита", смята депутатът.
Той подчерта, че приемането в еврозоната не е финал, а начало на нов етап, в който страната ни трябва да покаже, че може да отговори на високите стандарти на ЕС не само финансово, но и институционално.
„Да влезем в еврозоната не означава, че сме преборили корупцията. Не означава, че институциите работят или че сме решили всички системни проблеми. Имаме дълъг списък със задачи. Ние от „Да, България“ няма да се откажем да работим по тях“, допълни той.
Балабанов (ИТН): Тук свършва преходът
Логичното се случи и България с достойнство зае мястото си в сърцето на Европа, коментира пред журналисти зам.-председателят на парламентарната група на „Има такъв народ“ (ИТН) Станислав Балабанов.
По думите му еврозоната не е само валута, тя е знак за доверие и шанс за такава държава като България да покаже, че може да е част от развитите европейски държави.
Ден като днешния е исторически, защото България затваря кръга на интеграция в ЕС и някъде тук свършва и преходът, допълни Балабанов, цитиран от БТА. Огромният компромис, който направи ИТН, ставайки част от това правителство, днес по една или друга причина се отблагодарява, смята той.
От днес нататък Костадин Костадинов няма смисъл в българската политика, защото и последната му тема приключи, коментира още депутатът от ИТН.
Костадинов ("Възраждане"): Трета национална катастрофа
Самият Костадинов - председател на проруската партия "Възраждане" - погреба страната си.
България загуби бъдещето си като собствена и независима държава. На практика датата 1 януари 2026 г. се превръща дата от некролога на нашата държава, каза пред журналисти той, цитиран от БНТ.
По думите му, няма необратими неща и няма неща, които да не могат да бъдат променени.
"България и друг път е имала черни дати в своята история, като Ньойския договор, например, когато претърпяваме втората национална катастрофа, като Букурещкият мир през 1913 г., когато претърпяваме първата национална катастрофа, и това е третата национална катастрофа за България. Предстои огромен грабеж на българските национални ресурси. Не знаем колко точно ще бъде вноската, която ще внесем безвъзвратно в ЕЦБ - тя ще бъде между 25 и 32 млрд. лева. Парите ще бъдат взети от буфера на Валутния борд. Ще останат още 40 млрд., които са в буфера на Валутния борд и които ще бъдат предвидени за крадене от сегашните управляващи", каза Костадинов.
Според него, от 1 януари 2026 г. Народното събрание губи своята функция, защото то не може да гласува бюджет, който не е одобрен предварително от ЕЦБ.
Твърденията на водача на радикалната проруска политическа сила, разбира се, не трябва да се вземат много насериозно. Някои от тях са категорично опровергавани от институциите.
Кирил Веселински (МЕЧ): Ще има социални бунтове
Това е един формален акт, който е очакван и се случи така, както бе анонсиран. За съжаление, днес наистина е исторически ден за България, защото общественият договор между управляващи и управлявани бе скъсан на парчета. Това коментира пред журналисти Кирил Веселински, председател на парламентарната група "Морал, единство, чест" (МЕЧ).
Крехкият мир, който бе постигнат след 1989 г. днес бе разрушен, посочи Веселински. Доверието в политиката не се гради с тухли и вар, а със съглашателство между управляващи и управлявани. Днес то бе разрушено, защото мнозинството от българските граждани съм убеден, че не желаят на този етап през 2026 г. България да бъде част от еврозоната, добави депутатът от МЕЧ.
По думите му причините за това са много – инфлацията, галопиращите цени, липсата на държава, регулатори и институции, които да си свършат работата.
"Еуфория в момента има, за съжаление, само в стаите с пачки, кюлчета, чекмеджета, които цяла България видя, еуфория има във властимащите и за съжаление - в телевизионните студиа, необяснимо за мен, от говорители, които са изпратени там да обясняват колко е хубаво и как България ще бъде икономически стабилна. Не, България към настоящия момент не е икономически стабилна, в България има политическа криза и това ще бъде лебедовият танц между Борисов и Пеевски", посочи Веселински.
Според него правителството на Росен Желязков няма да издържи социалните бунтове, които ще предизвика членството в еврозоната и тежката зима. Оттук насетне ще има глас и вот на мнозинството от български граждани, който ще бъде срещу тази политическа класа, която не зачете тяхното желание и мнение да бъдат питани кога България да бъде част от еврозоната, добави Веселински и настоя за нови избори.
Ивелин Михайлов ("Величие"): Приемаме еврото с лъжа
В България еврото се прие с лъжа, а лъжата никога не води до нещо добро. Единственото, което можем да кажем, е, че не подкрепяме лъжата, не подкрепяме този начин на вземане на решения, които са в полза на някой, а не в полза на цялото.
Това коментира пред журналисти до Народното събрание лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов, съобщи БТА. Според него, ако България е отговаряла на критериите и наистина бе достигнала стандарта на европейските държави, щеше да е хубаво да влезем в еврозоната.
"Това щеше да е показателно, че сме изминали път напред, за държавата и за народа. Видяхме една огромна лъжа. От една страна приемаме еврото, от друга страна във Варна КОНПИ влиза и арестува кмет от "Продължаваме промяната" (ПП), което е поредната демонстрация на Делян Пеевски по какъв начин той държи властта, посочи Михайлов.

По думите му Европа стои и наблюдава всичко това. Михайлов прогнозира, че след ПП, следващият ще бъде той.
Зафиров (БСП): Печелим финансова стабилност
С въвеждането на еврото България печели по-добра финансова стабилност, по-ниски лихви, повече инвестиции и много, много по-добри условия за развитие, каза вицепремиерът и председател на Националния съвет на БСП Атанас Зафиров на пресконференция в централата на партията.
По думите му това означава по-добра и сигурна среда за бизнеса, което пък води до увеличение на доходите.
Това не са празни обещания. Свидетели сме на такъв процес във всички страни, които въведоха еврото, заяви Зафиров.
Напълно разбираме страховете на българските граждани. Те не са толкова свързани с еврото, а с това продължаващо усещане на несигурност, за социална несправедливост, за социално неравенство, както и от липсата на информация, и не на последно място - от едни системно подхранвани внушения, лъжи и страхове, които се насаждат в българското общество. Популисткото поведение оцелява не чрез предлагане на реални алтернативи и управление, а чрез насаждане на страх и внушения. Единствената устойчива противоотрова е информираността, която ще даде реална представа на хората за случващото се и сигурност, коментира Зафиров.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни