Тайван започва днес най-мащабните си военни учения, които включват отработване на атаки срещу командните системи и инфраструктурата при китайско нахлуване, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Ранните етапи на ученията "Хан Куан", които се провеждат всяка година, ще се съсредоточат върху проверката на това как тайванската армия може да децентрализира командването в случай на унищожителна атака срещу комуникациите. През следващите 10 дни ученията ще разширяват постепенно диапазона си, за да се оцени бойната готовност на Тайван срещу пълномащабен опит за превземане на острова.

"Ние се учим от ситуацията в Украйна през последните години и мислим за това, с което Тайван може да се сблъска... в реални бойни действия", заяви един от висшите служители в областта на отбраната, като подчерта необходимостта от защита на системите за командване и комуникация. "Командирите трябва да мислят с какви проблеми могат да се сблъскат техните войски и трябва да предадат тези неща на подчинените си", каза служителят.

Кибератаките и кампаниите за дезинформация се разглеждат от Тайван като високоинтензивна дейност в "сивата зона", които вероятно ще предхождат по-широкообхватна китайска атака.

Годишните учения "Хан Куан" тази година ще мобилизират най-големия брой военнослужещи от запаса - около 22 000 души, и за първи път ще включват нови високомобилни артилерийски ракетни системи "ХАЙМАРС" (HIMARS), произведени от американската компания "Локхийд Мартин", наред с разработените от Тайван ракети земя-въздух "Скай Суорд".

Китай приема демократично управлявания остров Тайван за своя територия, като през последните пет години засили военния натиск около острова, включително и с поредица от военни учения. Пекин никога не се е отказвал от употребата на сила, за да постави острова под свой контрол, и всяка атака срещу Тайван може да разпали по-широка регионална война, отбелязва Ройтерс.