С едночасова блокада на движението по столичния Орлов мост приключи вчерашният протест с искане на оставката на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов. Мероприятието беше организирано от Инициатива "Правосъдие за всеки". 

Блокадата на ключовото кръстовище се осъществи след 22:00 ч.

Протестното шествие тръгна преди това от Съдебната палата и премина покрай историческата сграда на Народното събрание, за да приключи на Орлов мост.

Докато те не отстъпят, ние не видим оставките им и докато Пеевски продължава да ръководи държавата от позицията на "опозицията", ние няма да се откажем, каза адвокат Велислав Величков от "Правосъдие за всеки" пред протестиращите, съобщи БТА.

Това е само сигнал, ако не получим легитимна съдебна власт, протестът ще прерасне в съпротива, каза пред медиите адв. Величков. Той заяви, че ще бъде изграден общ протестен щаб, който ще координира следващите протести и ще бъдат обединени всички протестиращи срещу това "правообслужване".

Идеята е протестът да излезе и извън София, заяви още водачът на „Правосъдие за всеки“, съобщи БНР.

"Ние казваме без Славчев (Антон Славчев – и.ф. ръководител на Комисията за противодействие на корупцията), без Сарафов, без този Висш съдебен съвет. Тотална промяна и представителност в съдебната власт, независимо правосъдие, това искаме и за това ще се борим.

Излизане от София, категорично. Не, в София ще има протести, надявам се много големи, ще има блокади, сериозни, но трябва да се излезе извън София. Само със София нещата няма да станат. Обстановката е доста по-различна и от 2013, и от 2020, и наглостта е доста по-голяма, и решителността на противника също“, добави Велислав Величков.

Според него протестите ще продължат наесен.

Довечера се организира поредна демонстрация във Варна, която е в подкрепа на арестувания кмет на града Благомир Коцев. Именно задържането му запали новата вълна от протести този месец. 

БТА припомня, че с последните промени в Закона за съдебната власт парламентът определи, че при предсрочно прекратяване или изтичане на мандата на главния прокурор, председателя на Върховния касационен съд или председателя на Върховния административен съд, се определя временно изпълняващ съответните функции, като едно и също лице няма право да остава за срок, по-дълъг от шест месеца, без значение дали е имало прекъсвания в изпълнението на функциитe.

На 9 юли членовете на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет решиха да не назначават нов и.ф. главен прокурор. Те мотивираха позицията си с тълкуванието, че законовите промени не се отнасят за заварени случаи, какъвто бил този с Борислав Сарафов. Той бе определен за и.ф. главен прокурор на 16 юни 2023 г.