
Още две ПВО-системи „Пейтриът“ доставя Германия на Украйна. Както съобщи Федералното министерство на отбраната, в следващите дни трябва да бъдат предадени съответните установки за изстрелване. Условието за доставката е американският производител възможно най-бързо да достави нови системи, за да може Германия да продължи да изпълнява задълженията си в рамките на НАТО, заяви министърът на отбраната Борис Писториус.
„Това обещание от страна на САЩ е дадено.“
Доставката ще се осъществи на няколко етапа
Затова Германия може първоначално да подпомогне Украйна с установки за изстрелване, а впоследствие – с допълнителни компоненти от системата. Конкретно, Бундесверът трябва в следващите дни да достави на Украйна допълнителни установки за изстрелване („Launcher“) като първа стъпка. След това, в рамките на следващите два до три месеца, германската армия ще предаде и други части от системата, с които да се засили противовъздушната отбрана на Украйна чрез допълнителни батареи „Пейтриът“.

С американското Министерство на отбраната е договорено, че Германия ще получи в замяна най-ново поколение системи „Пейтриът“. Финансирането ще бъде поето от Германия.
Първоначално беше планирано да бъдат закупени две системи „Пейтриът“ от САЩ, всяка на стойност около един милиард евро, и те да бъдат изпратени директно в Украйна. Тъй като обаче те не са налични за незабавна доставка, Бундесверът ще предостави две от останалите си девет системи и след това ще получи замяна от САЩ.
Почти 50 цели едновременно
Системата за противовъздушна отбрана „Пейтриът“ съществува от началото на 80-те години. САЩ я описват като своята „най-модерна“ система за въздушна отбрана. В Бундесвера тя е на въоръжение от 1989 г. Системата, произведена от американския концерн Raytheon, служи за борба срещу големи въздушни цели като самолети, дронове, ракети и крилати ракети.
Наземната система „Пейтриът“ е мобилна, а пусковите установки могат да се монтират на камиони. Една батарея „Пейтриът“ може да следи до 50 цели и да обстрелва едновременно пет от тях. Обхватът ѝ е около 70 километра.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни