Европейската комисия одобри днес необходимите правни процедури, за да отложи прилагането на контрамерките на ЕС, които трябваше да влязат в сила на 7 август.

Това потвърди днес говорителят на институцията Улоф Гил в отговор на журналистически въпрос.

Отлагането е за шест месеца, уточни зам. главният говорител на ЕК Ариана Подеста.

Решението е взето по спешна процедура и ще бъде публикувано в Официален вестник на ЕС още днес. И след това в рамките на две седмици страните членки трябва да го одобрят с обикновено мнозинство, допълни Гил. Това означава, че то трябва да бъде подкрепено от 14 от общо 27 държави.

Същевременно той заяви, че е изненадан от думите на германския министър на финансите Ларс Клингбайл за постигнатото на 27 юли споразумение между ЕС и САЩ за митата. Според министъра Европа била твърде слаба и не може да бъде доволна от резултатите.

„Страните членки, бизнесът неведнъж заявяваха, че търговски конфликт със САЩ не е желаният път за действие. Само договорено решение може да доведе до стабилност. Така смятат огромното мнозинство страни членки, включително тази, от която е въпросният министър“, каза говорителят, като не пожела изрично да назове Германия.

Според Улоф Гил решението е постигнато, за да бъде избегната губеща и за двете страни ескалация, както са поискали страните членки:

„Това и направихме. Осигурихме продължаването на достъпа на нашите компании до един от най-големите ни пазари. Това поиска индустрията. Имаме таван от 15 на сто за повечето от европейския износ. Това значи, че постигнахме политика на гаранцията, че няма да има по-високи мита за европейския бизнес в тази непредсказуема икономическа среда. С постигнатото споразумение и с предстоящото съвместно изявление ще имаме стабилна платформа , от която можем да намерим други сфери за намаляване на митата, от която можем да си партнираме със САЩ за справяне с общи предизвикателства като непазарни свръхкапацитети, гарантиране на ключови вериги на доставки и за постигане на икономическа сигурност, както и за сътрудничество в отбраната.“

ЕС обаче е готов да реактивира своите контрамерки, категорична бе Ариана Подеста. Но добави, че надеждите са това да не бъде необходимо.