
Износители на дървесина и транспортни фирми ще блокират утре граничните пунктове „Капитан Андреево“ и „Капитан Петко войвода“. Това се заканиха в прессъобщение до медиите от бранша, който категорично не приема тримесечната забрана за експорт на дървен материал.
Според обявените намерения ГКПП-тата при Свиленград ще бъдат затворени в продължение на 6 часа. План-графикът предвижда това да стане от 10.30 ч. до 16.30 ч. едновременно и на „Капитан Андреево“, и на „Капитан Петко войвода“. Протестиращите се заканват да блокират пътищата към границите с Турция и Гърция с трактори и друга превозна техника.
Преди седмица износителите на дървесина пак бяха обещали да докарат над 2000 души на жълтите павета, които да поискат да падне забраната за експорт. Тогава обаче пред Народното събрание бяха докарани в пъти по-малко недоволни от мораториума, а екопротестът в защита на природата същия ден събра много повече поддръжници.
„Имаме готовност да продължим с протестните действия, колкото се налага. Няма да се откажем да защитаваме интересите на над 8000 служители в нашите фирми и няма да се съгласим с твърдението, че ние сме виновни за незаконната сеч в България. Напротив, ние също искаме строг закон за горите, но Забраната за износ е мярка, която по никакъв начин не ограничава сечта, а единствено ощетява бизнеса ни“, заяви износителят на дървесина Димитър Николов.
Според него блокирането на пътищата в цялата страна ще продължи докато забраната за износ на дървен материал не бъде отменена.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни