
Според българската конституция личният живот е неприкосновен и държавата трябва да дава условия това да се спазва.
Така се включи премиерът Росен Желязков в политическите коментари за предлагания от ИТН скандален законопроект за промени в Наказателния кодекс, с които да се криминализира разпространението на информация за личния живот на човек без неговото съгласие. Според предложенията се предвиждат подслушвания и даже затвор до 6 години. По-рано през деня лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов даде да се разбере, че проектът все пак няма да бъде приет в този му вид.


"По какъв начин конституционните текстове и гаранции за правата на гражданите се интерпретират в законодателството е въпрос на автономия на Народното събрание", добави Желязков.
"Мястото на дебата по тази тема е в Народното събрание. Когато прочетох текстовете, не останах с усещането, че става въпрос за свобода на словото, а за разкриване на данни от личния живот", каза още премиерът.

Самият той напоследък трябваше да избягва отовори на неудобни въпроси около хотела на съпругата си, но днес не уточни дали това според него е "разкриване на данни от личния живот", или осветяване на факти в полза на обществения интерес.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни