
Руското Министерство на отбраната съобщи за мащабна украинска атака с близо 140 дрона срещу 10 региона на Руската федерация. По-късно губернаторът на Рязанска област Павел Малков обяви, че е била атакувана местна "компания", като според публикувани в социалните мрежи видеа на руски канали в "Телеграм" става дума за местна нефтопреработвателна рафинерия, предаде "Украинская правда".
"Снощи 14 безпилотни летателни апарата бяха унищожени от системи за противовъздушна отбрана над Рязанска област. Падащите отломки предизвикаха пожар на територията на една компания... На мястото работят аварийни служби", заявил Малков и уверил, че няма жертви, а материалните щети все още се оценяват.
A series of explosions hit Ryazan overnight, with drones targeting the local oil refinery and Dyagilevo airbase. A massive blaze broke out near the catalytic cracking or hydrocracking unit, part of a refinery producing 12–13M tons annually. Some sources say "Peklo" missile-drones… pic.twitter.com/rwQiDBK8yl
— NOELREPORTS (@NOELreports) October 23, 2025
През август медиите съобщиха, че Рязанската нефтопреработвателна рафинерия, собственост на руската държавна компания "Роснефт", е загубила половината от капацитета си след атака от украински дронове.

За втора поредна вечер: руски дронове нападнаха Киев
Руски дронове атакуваха украинската столица за втора поредна нощ. Четирима души са ранени, съобщиха властите в ранните часове на днешния ден, цитирани от БТА. Тимур Ткаченко, ръководител на Киевската военна администрация, посочи, че дронове са причинили щети на няколко жилищни и други сгради, включително на детска градина.
Властите в града предупредиха жителите за опасност от възможна ракетна атака срещу столицата. Вчера при ракетни и безпилотни нападения из цяла Украйна бяха убити шест души, включително две деца. Отделно от това цялата страна се наложи да премине на режим на тока.
Властите определиха ударите като опит за унищожаване на електроенергийната система на Украйна на фона на наближаващата зима.
"Атакувани бяха повечето от регионите на Украйна", каза енергийният министър Свитлана Гринчук. "Това се случва за втори път този месец, което подсказва за методична кампания на врага за унищожаване на украинската енергетика в навечерието на предстоящата зима."
Гринчук обсъди вчерашната атака и нуждите на страната си с американския си колега Крис Райт, който я увери в подкрепата на САЩ за посрещането на зимния сезон.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни