Четирима бяха задържани за кражба на дизелово гориво от тръбопровод на "Лукойл" край Стара Загора. Окръжната прокуратура в Стара Загора е повдигала две обвинения на четиримата, по особено сериозни текстове от НК:

- за заговор на две или повече лица да вършат престъпления в страната или в чужбина, и

- за кражба в особено големи размери, представляваща особено тежък случай.

Ако прокуратурата ги защити, може да се прогнозира, че ги очакват много години ефективно затвор.

За инцидента разказаха медии.

Дизелът е бил източван от специално монтиран за целта кран, а схемата за продажбата му действала месеци наред.

Полицията хванала в крачка крадците на гориво от тръбопровода, който преминава под земеделски земи близо до село Загоре. 

Престъпната схема е действала основно нощем - горивото е било източвано през специално монтиран кран в подземна цистерна, след което е претоварвано в автомобили, снабдени с по един тон съдове за гориво.

"Предполагаме, че е имало информация кога по тръбата тече гориво, но към настоящия момент не сме установили от къде и от кого е получавана тя."

Това каза на брифинг в петък прокурорът в Окръжна прокуратура Стара Загора Нейка Тенева. Тя добави, че се разследва от кога работи групата и кога е направена т.нар. „инсталация, която точи гориво от централния тръбопровод“.

Тенева уточни, че и четиримата задържани работят на трудови договори и нямат собствен бизнес.

Заместник окръжният прокурор на Стара Загора Митко Игнатов допълни, че преди години от „Нефтохим“ е имало масово такива незаконни присъединявания към тръбопровода, но „Лукойл" е въвела специална система с датчици, които отчитат промяна в налягането на определени разстояния от тръбопровода и по този начин много лесно се установява, когато има незаконно присъединяване и източване на гориво. "Тогава сигнализират полицията и извършителите се залавят“, коментира Игнатов.

Според него в случая било „налице голям „професионализъм“, тъй като са успели да преодолеят тази система от датчици и самите представители на дружеството не са знаели, че се източват значителни количества гориво от тръбопровода“.

По думите на директора на ОДМВР - Стара Загора - ст. комисар Красимир Христов, цитиран от Bgonair, след това горивото е било транспортирано в склад в индустриалната част на Стара Загора, където е продавано нелегално.

Фирмата - собственик на тръбопровода, не е разбрала за кражбите. Източеното гориво е около 7 тона, а щетите за бюджета по първоначални данни надхвърлят 1 милион лева.