Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху е поискал в телефонен разговор с американския президент Доналд Тръмп повече подкрепа във връзка с молбата му за помилване, подадена до президента на страната Ицхак Херцог по делото за корупцията, в което израелският премиер е обвиняем, предаде американският сайт "Аксиос", цитиран от БТА.

В неделя премиерът подаде официална молба до Херцог да бъде помилван по делото за корупция.
Тръмп неведнъж е отправял искания в подкрепа на Нетаняху.
Нетаняху, най-дълго управлявалият премиер на Израел, беше обвинен през 2019 г. в подкуп, измама и злоупотреба с доверие след години на разследвания. Процесът срещу него започна през 2020 г., като многократно бе забавян заради пандемията от COVID-19 и войната в Газа.
По-рано през годината Тръмп се опита да измъкне от дългогодишна присъда и своя близък приятел и бивш президент на Бразилия Жаир Болсонаро, който също като него неуспешно се опита да извърши държавен преврат. Републиканецът дори наложи 50% мита върху вноса от Бразилия, въпреки че южноамериканската страна поддържа търговски дефицит спрямо САЩ.
Вашингтон също санкционира върховен съдия на Бразилия, разглеждащ делото.

В крайна сметка опитите на Тръмп се оказаха неуспешни - Болсонаро получи 27-годишна присъда.
Още по темата
- Иран заплашва да спре петрола "за години", ако Тръмп удари енергийни обекти
- Трима се опитаха да нахлуят с оръжие в Консулството на Израел в Истанбул. Един бе убит (ВИДЕО)
- Университетът опровергава твърдения за пропаганда и вербуване
- Тръмп заплаши със затвор журналист, ако не разкрие източника си за спасителната операция в Иран