Защо държавата няма национална политика за ваксинацията на деца, a има такава за сезонния грип за пациенти над 65 години. Трябва да има държавна кампания за борба със заболяванията, които предизвикват епидемии и пандемии, какъвто е случаят с грип А, който върлува в Испания и Англия.

Това каза тази сутрин пред Нова тв общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова.

"По-евтино ли е за държавата да затваряме училища и детски градини - да се дават болнични и да има грипни ваканции? Много висока заболеваемост и препълнени болници - това може да бъде избегнато", добави тя. 

По думите ѝ ваксинацията гарантира, че човек няма да стигне до болница, а не че няма да се разболее.

"Често използваме един каламбур, за да опишем симптомите на грипа - ако имаш усещането, че те е ударил влак, но не те е, значи имаш грип.

Всичко те боли - всяка кост, става. Това се случва изведнъж. Рязко начало, висока температура, мускулна болка и сухота в гърлото.

Призовавам да си слагате маски, да проветрявате, забърсвайте масите си, яжте повече плодове или зеленчуци. До температура от 38,3 градуса организмът се бори сам и не съветваме да се приема антибиотичен медикамент, а аналгетик", призова лекарката. 

Според джипито боледуването при деца с високо температура е много драматично като преживяване.

"Има COVID, респираторни и аденовируси, но случаите на грип А в момента са много малко. Щамът от Великобритания ще дойде неминуемо след коледните празници заради множеството пътуващи. Януари вероятно вече ще бъде тук.

Всяка година не сме подготвени за него, защото желаещите за ваксинация са много повече от осигурените количества ваксини. В аптечната мрежа няма никакви. Много родители не можаха да имунизират назално децата си отново заради дефицит на ваксини", посочи д-р Николова. 

Проф. Кантарджиев: Дано вълната да започне преди по-дългите почивки около Коледа и Нова година

Същевременно в интервю пред БНР и проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести, съобщи, че имаме епидемично разпространение на грипа, а изоставането с липсата на грипни вируси у нас вече се компенсира - следващата и по-следващата седмица може да очакваме бързо увеличаване на случаите.

Кантарджиев отбеляза, че при един от подвариантите на основния щам на вируса, който доминира в Европа, има малко изместване от ваксиналния щам, но "ваксините действат", затова "който има възможност, да се ваксинира".

Специалистът препоръчва и "комбинация на ваксините с фармакологични мерки" – да имаме подръка антивирусно лекарство заради късия инкубационен период.

"И фактически в рамките на първите десетина часа, ако започнеш антивирусна, антигрипна терапия, в следващите 48 часа ще почувстваш голямо подобрение. Хората от семейството могат да вземат по една таблетка профилактично от антивирусното лекарство."

Обикновено пикът е в края на януари. Дано вълната да е започнала преди по-дългите почивки около Коледа и Нова година, за да се намали епидемичното разпространение, коментира проф. Тодор Кантарджиев в предаването "Преди всички".

По думите му, сега е моментът да вземаме повече витамини, като не забравяме витамин Д. С продължителен и прекомерен прием на витамин С може да се увредят бъбреците, предупреди той.